Askush nuk e njeh një institucion më mirë se njerëzit që punojnë atje. Shumë herë këto njohuri mund të jenë shumë e dobishme për të ditur se si të përfitoni më shumë për paratë tuaja. Kjo është arsyeja pse ne kërkuam punonjës të supermarketeve për të na mësuar truket e tyre më të mira dhe menduam se ndarja e tyre me botën ishte gjëja më e mirë që mund të bënim.

9 sekrete që supermarketet nuk duan t'i dini!
1. Makeup-i i pashitur qëndron në rafte!
Makeup-i mund të qëndrojë në raft për muaj apo edhe vite nëse nuk shitet, kështu që ju mund të blini një produkt të skaduar edhe pse është i mbyllur. Gjithmonë kontrolloni gjendjen e produktit përpara se ta blini dhe nëse është nga një markë që nuk ka shumë reputacion, ose vini re se produkti është i vjetër, më mirë lëreni aty.

9 sekrete që supermarketet nuk duan t'i dini!
2. Si ta dalloni që një produkt është në shitje!
Nëse dëshironi të blini një produkt, por nuk jeni të sigurt nëse do të bjerë çmimi në të ardhmen, shikoni etiketat. Kur çmimet përfundojnë me “.01”, për shembull, 99,01 dollarë, edhe nëse nuk reklamohet, kjo do të thotë se mbase është një nga artikujt e fundit.

9 sekrete që supermarketet nuk duan t'i dini!
3. Departamenti ku ka më shumë gjasa të gjenden ofertat!

Reparti ku ka më shumë gjasa të gjeni oferta të mira është departamenti i shtëpisë, ku do të gjeni dekorime shtëpie, çarçafë, peshqirë, valixhe, etj. Sepse këtu gjeni produkte që qarkullojnë më pak në dyqan dhe për t’i shitur shpejt me çmime më të ulëta.

9 sekrete që supermarketet nuk duan t'i dini!

4. Një fjalë për datat e skadencës!
Produktet e skaduara grumbullohen në kamionë që i çojnë në qendrat e grumbullimit, ku shpërndahen për dhurim. Përdoren vetëm produkte që skadojnë në të njëjtën ditë ose janë në gjendje të mirë. Disa vite më parë, gjërat funksionuan ndryshe. Të gjitha produktet e skaduara duhej të hidheshin në plehra, madje njerëzit i përzienin me detergjent që të mos konsumoheshin.

9 sekrete që supermarketet nuk duan t'i dini!
5. Frutat dhe perimet e dëmtuara nuk shkojnë dëm!
Çdo ditë, menaxherët e departamentit të fruta-perimeve kontrollojnë që të gjithë artikujt të jenë të freskët dhe zëvendësojnë ato të prishura ose shumë të pjekura me produkte më të gjelbra. Kazanët e mëdhenj me perime hidhen çdo ditë nga supermarketet, por një pjesë e madhe e tyre përfundojnë duke u përpunuar dhe kthehen në supermarket në formën e koktejeve me fruta që shiten me filxhanë ose me peshë, përcjell dritare.net

9 sekrete që supermarketet nuk duan t'i dini!
6. Disa supermarkete kanë maskota të vërteta!
Nuk është e pazakontë të gjesh miq me gëzof që nuk duhet të jenë në supermarkete. Shumë vijnë te dera aq shpesh sa stafi i adopton për të mbajtur larg dëmtuesit. Pra, nëse gjeni një kotele duke fjetur mbi produkte, lëreni atje, mund të jetë në detyrë.


9 sekrete që supermarketet nuk duan t'i dini!
7. Bashkohuni me grupet e mediave sociale!
Nëse jeni duke pritur që një produkt specifik të dalë në shitje, bashkohuni në grupet lokale të mediave sociale në Facebook ose WhatsApp. Njerëzit bien dakord dhe ngarkojnë të dhënat e produkteve që kanë rënë në çmim çdo ditë në kohë reale, kështu që ju mund të gjeni atë që kërkoni nëse mbani një sy në telefonin tuaj. Ju gjithashtu mund t’i shtoni ato në shportën e blerjeve të aplikacionit të supermarketit tuaj lokal dhe do të njoftoheni kur të jetë në shitje.

9 sekrete që supermarketet nuk duan t'i dini!
8. Buka nuk është e freskët!
Produktet e bukës nuk janë të freskëta. Ato dërgohen të ngrira dhe e vetmja gjë që bëjnë furrtarët në dyqan është shkrirja dhe pjekja e tyre sipas udhëzimeve të dhëna. Kjo është arsyeja pse e gjithë buka ka të njëjtën cilësi dhe shije të njëjtë edhe nëse e blini nga degë të ndryshme.

9 sekrete që supermarketet nuk duan t'i dini!
9. Veshjet e supermarketeve janë të cilësisë së mirë!
Supermarketet kanë markat e tyre ekskluzive të veshjeve, duke kërkuar pjesë të cilësisë së lartë me një çmim më të volitshëm. Mirëpo, veshjet e këtyre dyqaneve kanë një reputacion të keq, kur nuk duhet të jetë kështu./K.C/dritare.net

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here