Si lindi ky zakon?

Çdo mbrëmje të 16 janarit, kalorësit dalin në rrugë dhe i çojnë kuajt e tyre në zjarr, sepse besojnë se në këtë mënyrë do të mbrohen nga sëmundjet dhe forcat e liga.

Çdo vit në mesin e janarit, banorët e një qyteti të vogël në Spanjë, San Bartolomeo de Pinaras, kryejnë një zakon të guximshëm që daton 500 vjet më parë.

Bëhet fjalë për festivalin Las Luminarias, gjatë të cilit vendasit kalërojnë kuajt nëpër flakë, transmeton Telegrafi.

Tradita mbahet me shekuj në ditën e Shën Antonit të Madh dhe vendasit pohojnë se ajo është krijuar në Mesjetë për të parandaluar kuajt – të cilët vuanin nga sëmundje të panjohura dhe ngordhnin në numër të madh gjatë vitit të ardhshëm.

Një traditë e kontestuar nga aktivistët për mbrojtjen e kafshëve

San Bartolome de Pinares është një vend i vogël afër Madridit me vetëm disa qindra banorë, megjithatë, sa herë që mbahet festivali, ai tërheq shumë turistë dhe banorë të qyteteve përreth, të cilët në këtë festival të pazakontë shikojnë kalorësit që drejtojnë kuajt e tyre drejt. zjarri. Edhe pse programi zyrtar zgjat deri në mesnatë, të gjithë të pranishmit vazhdojnë festën me ushqime e pije deri në orët e para të mëngjesit.

Sot, kjo traditë shkakton shumë kritika nga aktivistët për mbrojtjen e kafshëve, sepse ata pretendojnë se zakone të tilla dëmtojnë kuajt, të cilët shpesh ngordhin nga zjarri dhe tymi i dendur. Kjo është arsyeja pse disa nga shoqatat në Spanjë paraqitën një kërkesë këtë vit për të përdorur vetëm tym në vend të zjarrit, raportojnë agjencitë.

Ndërsa kritikat u bënë gjithnjë e më të forta, kryetari i bashkisë foli dhe tha se në vend ka mjekë veteriner që janë gjithmonë aty për të ndihmuar. Vendasit pretendojnë se kafshët janë mësuar me këtë zakon dhe se kjo nuk i shqetëson.

https://youtube.com/watch?v=M2XzfjRJMRk%3Ffeature%3Doembed

/Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here