Gërhitja është një problem për pjesën më të madhe të njerëzve. Mund të kthehet në një problem dhe shqetësim edhe për njerëzit rreth jush.

Për fat të mirë mund të shpëtoni nga problemi i gërhitjes me disa metoda natyrale. Gërhitja ndodh kur fyti është fryrë duke bllokuar rrugët e frymëmarrjes, kështu rezultati sa herë që merrni frymë është zhurma e gërhitjes.

Më poshtë do të gjeni listën me 5 ushqime që sugjerohen:

Mjalti

Mjalti është një ushqim fantastik për të parandaluar gërhitjen.

Ka veti inflamatore që ndihmojnë në lirimin e rrugëve të frymëmarrjes. Mjalti funksionon si kurë natyrale që çliron dhe relakson fytin.

Mund ta konsumoni në mënyra të ndryshme, një lugë çaji para gjumit, në ushqime apo me çaj.

Qepë

Qëpët kanë veti të mëdha antinflamatore, janë ndihmëse të mira të çlirimit të hundëve për personat që vuajnë nga alergji apo ftohje.

Kur hunda dhe fyti janë të pastër e të lirë mund të arrini të merrni frymë lirisht pa gërhitur.

Mundohuni të fusni sa më shumë qepë në regjimin tuaj ushqimor.

Vaj ulliri

Merrni një lugë gjelle me vaj ulliri dhe pijeni çdo natë përpara se të flini.

Vaji i ullirit lubrifikon fytin dhe zbut gërhitjen.

Hudhra

Njësoj si qepa edhe hudhra funksionon si antibiotik çlirues për hundën dhe fytin.

Përdoreni qepën si një pastrues natyral duke e shtuar në gatimet tuaja.

Çaji

Të gjitha llojet e çajit do t’ju ndihmojnë në reduktimin e gërhitjes.

Veçanërisht çaji i hithrës.

Çaji do të relaksojë trupin dhe mendjen tuaj para gjumit.

Mund të përdorni çaj mali, mente, çaj jeshil apo llojin që ju gjendet në shtëpi për momentin.

Kombinimi perfekt për një gjumë të qetë do të ishte nëse çajit i shtoni dhe pak mjaltë./AgroWeb.org

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here