6.1 C
Pristina
Tuesday, June 28, 2022
Home RETROSPEKTIVË Rozafa në katër foto të vjetra

Rozafa në katër foto të vjetra

Ilir Ikonomi

Kështjella është fotografuar gjatë viteve nga shumë kënde, por këto foto na sjellin një vështrim disi ndryshe dhe përmbajnë detaj.

Rozafa është ndër kështjellat më interesante të Shqipërisë. Duke qenë e rrethuar me ujëra, më është dukur gjithmonë si një anije në lundrim kur shikoja nga maja e saj.

Kalaja u bë simbol qëndrese kundër osmanëve në vitet 1478-79 dhe, në një kohë të mëvonshme, kundër përpjekjeve malazeze dhe serbe për pushtimin e Shkodrës në 1912-13.

E kam vizituar shumë herë Rozafën dhe, në vitin 2016, xhirova aty një dokumentar për mbrojtjen e Shkodrës në luftë me sllavët.

E filmuar me dron, kalaja kishte një pamje vërtet triumfuese dhe madhështore. Vetvetiu të ngjallte respekt për ata që e ndërtuan, e rindërtuan dhe e mbrojtën në shekuj.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Si do të evoluojë pandemia gjatë 5 viteve të ardhshme?

Pandemia e Covid-19 nuk ka përfunduar ende. Ne e dimë se çfarë ka ndodhur vitet e fundit. Po çfarë do të ndodhë...

Britania e Madhe jep alarmin: Bota rrezikohet nga “Sëmundja X”, e ngjashme me “Vdekjen e Zezë”

Mediat britanike kanë dhënë alarmin se një virus i ri, i quajtur “Sëmundja X” mund të mbërrijë në Mbretërinë e Bashkuar nga...

A ra Kostandinopoja sepse dikush harroi të mbyllte portën e qytetit?

Për më shumë se 1000 vjet, Kostandinopoja i rezistoi sulmeve të pafundme të dështuara. Kryeqyteti i Perandorisë Bizantine, i njohur ndryshe si...

Recent Comments