Categories: KURIOZITETE

A e dini cila është lulja më e madhe në botë?

Shikoni se si natyra e magjishme i ka treguar aftësitë e veta duke bërë lulen më të vogël dhe lulen më të madhe në botë.

Lulja më e madhe në botë mund të rritet edhe deri në madhësinë e ombrellës së hapur, derisa 5.000 lule më të vogla në botë do t’ju nevojiten ta mbuloni vetëm majën e një gishti.

Sipas të dhënave të Bibliotekës së Kongresit, bima me lulen më të madhe në botë quhet Rafflesia arnoldii.

Kjo lule e rrallë mund të gjendet në pyjet e pashkelura të Indonezisë. Mund të rritet deri në 0,9 metra dhe do të jetë i rëndë deri në 6,8 kilogramë.

In For Culture

Recent Posts

Flamuri i Isës në Kosovë, SIMBOLI 108-VJEÇAR

Kulla e vjetër është ende sot në Boletin, fshatin në veri të Kosovës. Ndërsa heroi,…

9 hours ago

7 këshilla nga mjekët që diabetikët duhet të ndjekin gjatë pandemisë

Nuk kanë qenë të pakta lajmet mbi pandeminë dhe kujdesin ndaj vetes në këtë periudhë.…

9 hours ago

Spastrimi etnik ndaj shqiptarëve të Follolinës dhe Prespës me ndihmën e ushtrisë franceze (Foto)

Fotografitë e sjellura më poshtë tregojnë historinë e dhimbshme të spastrimit etnik të shqiptarëve të…

10 hours ago

Kujtimet e panjohura të Edit Durhamit: Kush e tradhtoi Shkodrën?

Rënia e Shkodrës në duart e malazezëve dhe qëndrimi i Fuqive të mëdha “Lufta për…

11 hours ago

Malësori që luftoi për mbrojtjen e Plavës e Gucisë por u helmua me kafe(Foto)

Shoqëroi Edith Durham nëpër Veri/ Fotoja e Nik Lek Pepajt nga Kelmendi, malësori që luftoi…

11 hours ago

Rozmarina/ Si ta përdorni për mushkëritë?

Vlerat dhe përfitimet që marrim nga rozmarina janë të shumta duke filluar që nga pamja…

11 hours ago