6.1 C
Pristina
Tuesday, June 28, 2022
Home SOCIALE "Mos e harroni Nënën tuaj"

“Mos e harroni Nënën tuaj”

Nga:Ismet Kastrati

Mos e harroni Nënën tuaj
Shenime per Nënen e shejte-Nënën Tereze
Ajo ishte me origjin shqiptare jo maqedone.Me 1997 iu dha çmimi Nobel per paqe ne Osllo .Ne diten kur ajo e morri çmimin Nobel shkruajti nje luajtje shqip per shqiptaret:”Gjithmonë e kamë ne zemer popullin tim shqiptare “E lus Zotin qe paqja te vijë ne familjet tona dhe ne Botë.Lutem :”Per fukarat e mi,per motrat e mia dhe per ju lutem une”.Me daten 10 te muajit te 12 ne Osllo -1979 Nëna Terez para gazetarve deklaron:”Me gjake dhe me prejardhje -:jamë shqipetare”.Para se te vdiste:nëna Terez kishte thënë:”Dua te kthehem ne Shqiperi te ju sherbej te varfurive…dhe ne nderim te kujtimit te prinderve duhet te kthehem pranë tyre-ti mbylli sytë”.Secili nga ne është kriju per te bërë vepra të mira.
Mesazhi i Nënës Terezë ishte :”S’mund ta duash Boten pa e desht vendin tënd ,pa e deshte Nënë tande -Atdheun”.Nëna Terezë ishte gruaja me e madhe e planetit tonë.Shqiptaret e kanë identitetin e tyre si kombë,ata kan dhënë njerëz me vlera të mëdha: si shembull Skenderbeu-heroi kombtar i shtetit te parë shqiptarë.Pastaj shkrimtaret :Naim Frashëri ,Sami Frashëri,Abdyl Frashëri ,Ismajl Qemajli,Fan Noli,Luigj Kurakuqi,mbreti Ahmet Zogu,shkrimtari i madh Ismajl Kadare,krenaria e kombit Bajram Curri ,Avni Rrustemi,i madhi Adem Jashari heroi i kombit qe u fliju per lirin e Kosovës si dhe shumë heroi te tjerë dhe dëshmorë te popullit shqiptarë të ndarë në copa copa nga shtetet sllave nga :Evropa ,Rusia dhe Serbia.Te perkulemi dhe të falenderojmë o i bukuri Atdhe ne duhet ty të nderojmë me punë dhe me vepra.

Ismet Kastrati profesor në pension

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Si do të evoluojë pandemia gjatë 5 viteve të ardhshme?

Pandemia e Covid-19 nuk ka përfunduar ende. Ne e dimë se çfarë ka ndodhur vitet e fundit. Po çfarë do të ndodhë...

Britania e Madhe jep alarmin: Bota rrezikohet nga “Sëmundja X”, e ngjashme me “Vdekjen e Zezë”

Mediat britanike kanë dhënë alarmin se një virus i ri, i quajtur “Sëmundja X” mund të mbërrijë në Mbretërinë e Bashkuar nga...

A ra Kostandinopoja sepse dikush harroi të mbyllte portën e qytetit?

Për më shumë se 1000 vjet, Kostandinopoja i rezistoi sulmeve të pafundme të dështuara. Kryeqyteti i Perandorisë Bizantine, i njohur ndryshe si...

Recent Comments