6.1 C
Pristina
Tuesday, June 28, 2022
Home KURIOZITETE Pse astronautët nuk mund të ecin pasi të zbresin në tokë?

Pse astronautët nuk mund të ecin pasi të zbresin në tokë?

Kjo ndodhë për shkak se graviteti zero në hapësirë çrregullon ndjenjën tonë të orientimit. Në hapësirë, ne nuk e dimë se ku është lart dhe ku është poshtë. Gjithashtu sensorët brenda veshëve tanë që kontrollojnë ekuilibrin, janë të çaktivizuar në hapësirë. Kur astronautët mbërrijnë në Tokë, u duhen javë apo edhe muaj për t’u përshtatur me gravitetin. /InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Sundoi oqeanet për miliona vite, pse u zhduk super-peshkaqeni Megalodon?

Nga Michael Heithaus Imagjinoni të udhëtoni pas në kohë, dhe të vëzhgoni oqeanet e 5 milionë viteve më parë. Ndërsa qëndroni...

Gjërat më të çuditshme që njerëzit gjetën në oborret e tyre(Video)

A mendoni se e dini se çfarë ka në oborrin e shtëpisë tuaj? Ju ndoshta mendoni se po. Kështu mendonin edhe këta...

Pikturat e harruara të Pirros dhe mbretit ilir Glauk

Pirroja i Epirit është figura e vetme brenda truallit ilir që përmendet gjërësisht sot nëpër auditorët më seriozë të historisë nga pedagogë...

Si do të evoluojë pandemia gjatë 5 viteve të ardhshme?

Pandemia e Covid-19 nuk ka përfunduar ende. Ne e dimë se çfarë ka ndodhur vitet e fundit. Po çfarë do të ndodhë...

Recent Comments