6.1 C
Pristina
Friday, July 1, 2022
Home KURIOZITETE Zbuloni krijesën 390 milionë vjeçare që duket si peshk, por sipas studimit...

Zbuloni krijesën 390 milionë vjeçare që duket si peshk, por sipas studimit të ri është paraardhëse e njeriut

Një krijesë 390 milionë vjeçare e ngjashme me peshkun, ndoshta nuk është ajo që do të prisnit të gjenit në pemën tuaj familjare.

Por një studim i ri ka treguar se krijesa, e quajtur “Palaeospondylus gunni”, mund të jetë një nga paraardhësit më të hershëm të njeriut, shkroi DailyMail të mërkurën.

Fosilet e krijesës si ngjala janë të shumta në Caithness, Skoci, pasi u zbuluan për herë të parë atje në vitin 1890.

Ekspertët që nga atëherë e patën të vështirë ta vendosnin diku në botën e gjallesave, pasi kjo krijesë ishte vetëm 5 centimetër e gjatë, që e bënte rikonstruktimin e kafkës të vështirë.

Tani, Shigeru Kuratani nga qendra e studimeve RIKEN Cluster në Japoni, ka zbuluar dëshmi se krijesa kishte një nofull dhe katër gjymtyrë.

Gjetjet e vënë atë në krye të pemës familjare të kurrizorëve, përfshirë njerëzit.

“Palaepondylus” daton prapa në pikën kritike në histori kur kurrizorët e parë filluan ta bënin rrugën jashtë ujit.

Zbulimet e reja nënkuptojnë se shkencëtarët mund të zbërthejnë një sërë tiparesh morfologjike të panjohura dhe historinë e evolucionit të kafshëve me katër gjymtyrë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

“Apollonia është qytet grek”/ Akademiku Baçe: Shqiptarët s’kanë gjak 100% të pastër

Akademiku Apollon Baçe, thotë se në një libër që ia dedikon gjyshit, kujton se ai i mësoi se fjala komb shkruhet me...

Teknologjia e re ushtarake izraelite – forcat speciale mund të shohin edhe përmes mureve

Teknologjia e re ushtarake izraelite u jep mundësinë forcave speciale të zbulojnë objekte dhe njerëz edhe pas mureve duke përdorur një algoritëm...

Identiteti dardan është nyja kryesore e identitetit shqiptar

Shkruan: Teuta RekaVirgjili thotë për ILIUM-in: “O Patria, o diuom domus Ilium dhe Incluta bello moenia Dardanidum” që do të thotë: “O...

Përsëritet historia e ‘Titaniku-t’/ Anija me 2000 persona përplaset me ajsbergun

Norvegji- Përsëritet historia e mbytjes së Titanikut, nmgjarje që ndodhi në vitin 1912. Së fundmi një anije lundrimi u përplas...

Recent Comments