6.1 C
Pristina
Saturday, July 2, 2022
Home KURIOZITETE VIDEO/‘Rruga me tulla të verdha’ për në Atlantis/Zbulohet formacioni i pabesueshëm shkëmbor...

VIDEO/‘Rruga me tulla të verdha’ për në Atlantis/Zbulohet formacioni i pabesueshëm shkëmbor mbi qytetin e humbur ‘mistik’

Mund të duket e ngjashme me rrugën me tulla të verdha në Magjistarin e Ozit, ose ndoshta një shteg të fshehur drejt qytetit mitik të humbur të Atlantidës.

Por studiuesit e thellë të detit që vunë re formimin e pabesueshëm shkëmbor thonë se ai është në fakt një shembull i gjeologjisë së lashtë aktive vullkanike në fundin e oqeanit afër Hawait.

Karakteristika me pamje të çuditshme, e cila i ngjan një rruge të shtruar me kalldrëm, ishte vendosur në kreshtën Liliʻuokalani në Monumentin Kombëtar Detar Papahānaumokuakea (PMNM) në Oqeanin Paqësor.

PMNM është një nga zonat më të mëdha të ruajtjes detare në botë – më e madhe se të gjitha parqet kombëtare në SHBA së bashku – dhe studiuesit kanë eksploruar vetëm rreth tre për qind të dyshemesë së saj të detit.

Ekuipazhi i anijes kërkimore Exploration Vessel Nautilus e pa formacionin dhe e përshkroi atë si një ‘rrugë me tulla të verdha’ dhe ‘rruga për në Atlantis’ në një video të zbulimit.

“Është rruga për në Atlantis,” dëgjohet të thotë një studiues në radio.

Lexo më shumë Historia e statujës “Kopakonan” është e lidhur me një legjendë shumë të trishtuar
“Rruga me tulla të verdha?” shton një tjetër, ndërsa një anëtar i veçantë i ekipit e quan ‘të çuditshme’ dhe ‘të çmendur’.

Ekipi tha: “Ajo që mund të duket si një “rrugë me tulla të verdha” për në qytetin mitik të Atlantidës është me të vërtetë një shembull i gjeologjisë së lashtë aktive vullkanike!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vlerat e rralla të dardhave shqiptare, zbulojini këtu

Dardhat shqiptare kultivohen gjerësisht gati në të gjithë vendin. Sipas AgroWeb.org, Përmeti, Pogradeci, Dibra, Korça, Vlora, Lushnja, Fieri, jo...

Mesazhet e lashta të Ilirëve(Video)

Historia e tyre eshte sa enigmatike aq edhe e pastudiuar siç duhet. A mundet nje varreze te percjelle mesazhe nga lashtesia ?...

Shenjat që tregojnë se fryrja e barkut nuk është normale

Fryrja e barkut është krejtësisht normale dhe e përkohshme kur shfaqet para menstruacioneve ose pas ngrënies...

Misteri i arit shqiptar…(Video)

Sa ar ka dale nga fabrika e Rubikut gjate periudhes se komunizmit ? Perse ky proces qendronte i fshehte dhe ku shkonte...

Recent Comments