6.1 C
Pristina
Saturday, July 2, 2022
Home KURIOZITETE Historia e statujës “Kopakonan” është e lidhur me një legjendë shumë të...

Historia e statujës “Kopakonan” është e lidhur me një legjendë shumë të trishtuar

Historia e statujës “Kopakonan” është e lidhur ngushtë me një legjendë shumë të trishtuar, e cila tregohet në ishullin e Kalsoy ose “Ishullin e Burrave”. Legjenda tregon se në të kaluarën e largët, besohej se kushdo që vdiste në mënyrë të dhunshme ose duke kryer vetëvrasje, shndërrohej në një fokë.

Sidoqoftë, një herë në vit, këto qenie mund të riktheheshin përsëri në formën e tyre njerëzore për të festuar me fshatin derisa të dilte dielli, kur përsëri shndërroheshin në fokë.

Ishulli Kalsoy është pjesë e Ishujve Faroe, ndryshe të njohur si “Ishujt e Deleve”; është një grumbull ishujsh, ku nga 18 të tillë 17 janë të banueshëm, që gjenden në arkipelagun në Oqeanin Atlantik të Veriut në mes të Skocisë, Norvegjisë dhe Islandës.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vlerat e rralla të dardhave shqiptare, zbulojini këtu

Dardhat shqiptare kultivohen gjerësisht gati në të gjithë vendin. Sipas AgroWeb.org, Përmeti, Pogradeci, Dibra, Korça, Vlora, Lushnja, Fieri, jo...

Mesazhet e lashta të Ilirëve(Video)

Historia e tyre eshte sa enigmatike aq edhe e pastudiuar siç duhet. A mundet nje varreze te percjelle mesazhe nga lashtesia ?...

Shenjat që tregojnë se fryrja e barkut nuk është normale

Fryrja e barkut është krejtësisht normale dhe e përkohshme kur shfaqet para menstruacioneve ose pas ngrënies...

Misteri i arit shqiptar…(Video)

Sa ar ka dale nga fabrika e Rubikut gjate periudhes se komunizmit ? Perse ky proces qendronte i fshehte dhe ku shkonte...

Recent Comments