6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home KËSHILLA ​E hamë rrallë por ky produkt mbron zemrën, ul presionin, përmirëson tretjen

​E hamë rrallë por ky produkt mbron zemrën, ul presionin, përmirëson tretjen

Panxhari është i pasur me lëndë ushqyese dhe shumë i ulët në kalori, që është kryesisht kombinimi perfekt.


Përveç rrënjëve, gjethet e panxharit janë gjithashtu të ngrënshme.

Vetëm një panxhar në ditë do t’ju sigurojë 54 për qind të nevojave tuaja ditore për vitaminë C, 8 për qind mangan, 7 për qind kalium dhe 5 për qind vitaminë B 6, folate dhe bakër.

Ul presionin e lartë të gjakut

Panxhari përmban substanca të quajtura nitrate dietike që sjellin shumë përfitime për sistemin kardiovaskular, duke përfshirë uljen e presionit të gjakut. Përveç kësaj, panxhari përmban edhe kalium, i cili dihet se ul presionin e gjakut, sepse çliron natriumin nga trupi dhe nxit zgjerimin e arterieve.

Stimulon humbjen e peshës, detoksifikimin dhe përmirëson tretjen

Të qenit shumë i pasur me fibra panxhari është një perime perfekte për sa i përket dietës, detoksifikimit dhe përmirësimit të tretjes.

Panxhari kontribuon në ndjenjën e ngopjes me një numër të vogël kalorish, sepse fibrat është vërtetuar se stabilizojnë nivelet e sheqerit në gjak dhe parandalojnë dëshirat për ushqim. Panxhari që përmban fibra gjithashtu parandalon kapsllëkun dhe përmirëson punën e traktit tretës, rregullon punën e zorrëve dhe largon toksinën përmes jashtëqitjes dhe tëmthit.

Ruan shëndetin e zemrës

Hulumtimet e fundit konfirmojnë se fibrat dietike luajnë një rol shumë të rëndësishëm në rritjen e imunitetit, zbutjen e inflamacionit dhe sëmundjeve të lidhura me inflamatore si sëmundjet kardiovaskulare, diabeti, obeziteti dhe kanceri.

Panxhari mund të hahet i papërpunuar dhe i gatuar, por shumë pretendojnë se panxhari i pjekur ka shijen më të mirë. Mund ta gatuani së bashku me patatet kur përgatitni pure patatesh, ta vendosni në sallatë ose supë të freskët, supë krem ose gullash.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments