6.1 C
Pristina
Tuesday, May 17, 2022
Home KURIOZITETE Çfarë do të thotë nëse nuk i mbani mend emrat e njerëzve?

Çfarë do të thotë nëse nuk i mbani mend emrat e njerëzve?

Ka të ngjarë që shumë prej nesh të kenë qenë në  situatë të vështirë kur nuk mund të kujtohet dot emri i dikujt.


Nëse keni takuar shumë njerëz në një kohë të shkurtër në organizime të ndryshme ku ka shumë njerëz, mund t’ju falet nëse harroni disa emra, veçanërisht kur aty përfshihet alkooli.

Por, kur është diçka që e bëni gjatë gjithë kohës, mund të bëhet problematike për personin në njërën anë, por edhe të tjerët mund t’i bëni të ndihen keq.

Një studim ka zbuluar se çfarë do të thotë në të vërtetë kur nuk mund të kujtosh emrin e dikujt, shkruan The Sun, transmeton Klankosova.tv.

Ekspertët e Universitetin MacEwan janë shprehur se nëse harroni vazhdimisht dhe nuk bëni asnjë përpjekje për të mësuar përmendësh emrat, atëherë mund të jeni një narcisist.

Ata me këtë tipar shpesh kanë frikë se mos gabohen ose tallen dhe u mungon empatia, janë të përqendruar te vetja dhe nuk do të kenë shumë konsideratë për të tjerët.

Ekspertët thanë se këta njerëz do të luftojnë për të lundruar në situata sociale.

Dr. Miranda Giacomin tha se mungesa e shqetësimit të një narcisisti për të tjerët i bën ata më keq në përpunimin e informacionit të rëndësishëm rreth tyre, siç janë emrat e tyre.

Për ta vënë në provë këtë teori, psikologët organizuan një sërë eksperimentesh për të parë sesi narcisistët reagonin ndaj mjediseve të ndryshme, e kjo përfshinte detyra memorie që i sfidonin ata të shikonin objekte dhe fytyra të ndryshme.

Kishte një sërë objektesh, ku studiuesit përfshinin gjëra të tilla si makina të shtrenjta, për të parë nëse ajo që zakonisht lidhet me suksesin, bën ndryshim për pjesëmarrësit.

Ata zbuluan se njerëzit e lartë në narcisizëm shfaqën probleme të qëndrueshme të kujtesës së njohjes në të gjithë grupin dhe ekspertët u caktuan gjithashtu pjesëmarrësve një leksion mbi zmadhimin, ku ata u përballën me njerëz të tjerë.

Në fund ata u pyetën për ato që u folën në ligjëratë dhe për përmbajtjen e bisedës, duke zbuluar kështu se për shkak se këta njerëz shpenzonin pjesën më të madhe të kohës duke menduar për veten e tyre, ata luftuan për të përvetësuar çdo informacion për ata përreth tyre.

Profesoresha e psikologjisë në Universitetin e Masaçusets, Susan Krauss Whitbourne shpjegoi se këtyre individëve mund të mos u pëlqejë kur dikush tjetër nuk ua kujton emrin, por mund të mos jetë në gjendje ta vendosë veten në vendin e njerëzve të tjerë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Regjimi ushqimor dhe pijet që ndihmojnë në reduktimin e rrezikut të alzheimerit

Sëmundja e Alzheimerit është një sëmundje që lidhet me moshën dhe është lloji më i zakonshëm i demencës. Kjo gjendje kronike shpesh...

Tesla është gati për të marrë para nga kamionët e saj, por ata nuk ekzistojnë ende

Pesë vite pas lajmërimit, Tesla ka hapur rezervimet për kamionët elektrikë Semi, të cilët janë programuar për t’u prodhuar në vitin 2023....

Befasues, i fundit vizatim i Mikelanxhelos!

"CHRISTIE'S" Një vizatim i mahnitshëm, me dorën e Mikelanxhelos (1475-1564) është gjithashtu, i fundit që ka mbetur ende pronësi...

Kulla që bien, kulla që ngrihen

Nga: Ndue Dedaj Një nga humbjet e pak thyeshme të këtyre tridhjetë viteve, kanë qenë kullat e gurta autentike...

Recent Comments