6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Xhamia e Plumbit, ndërtuar në vitin 1773 nga pashai shqiptar Mehmed Bushati

Xhamia e Plumbit, ndërtuar në vitin 1773 nga pashai shqiptar Mehmed Bushati

Xhamia e Plumbit është ndërtuar në vitin 1773 nga pashai shqiptar Mehmed Bushati i familjes fisnike Bushati, i cili në atë kohë ishte vezir i Pashalikut të Shkodrës. Me këtë akt, ai synonte t’i jepte qytetit të tij të lindjes, ndjenjën e kryeqytetit. Thuhet se godina e xhamisë është ndërtuar në tokë në pronësi të kishës katolike. Mehmed Bushati është marrë personalisht me ndërtimin dhe gurët janë prerë nën patronazhin e tij. Pothuajse çdo ditë ai zbriste nga rezidenca e tij, Kalaja e Rozafës, për të ndjekur ecurinë e punimeve. Xhamia e Plumbit ka një arkitekturë osmane , ndryshe nga shumica e xhamive të tjera në Shqipëri që ndjekin arkitekturën arabe. Ai pasqyron nga afër arkitekturën klasike osmane të Stambollit, Turqi, e cila u krijua nga arkitekti Mimar Sinan i shekullit të 16-të. Xhamia është e ndërtuar me gurë të latuar pothuajse me të njëjtën madhësi, gjë që krijon një simetri të këndshme ndërtimore. Gurët u sollën nga fshati aty pranë Gur i Zi nga njerëz që u rreshtuan me njëri-tjetrin për kilometra të tëra duke kaluar gurët për të arritur në pikën e ndërtimit. Imami i parë i xhamisë ishte Haxhi Ahmet Misria, i cili ishte me origjinë egjiptiane. Ai erdhi në Shqipëri pas kontakteve që kishte me Mehmed Bushatin. Pas tij, imamët e tjerë shërbyen dhe u kujdesën edhe për xhaminë. Gjatë viteve 1900, xhamia filloi të dëmtohej dhe plumbi që mbulonte kupolat u vodh gradualisht. Në vitin 1916, plumbi i mbetur u hoq nga ushtria austriake gjatë sundimit austriak në Shqipëri. Në vitin 1967 rrufeja shkatërroi minaren e saj , e cila ishte rindërtuar më parë në vitin 1920 nga Xhelal Bushati , pasardhës i Mehmed Bushatit. Në vitin 1967, Xhamia e Plumbit u mbyll, ashtu si institucionet e tjera fetare, pasi lideri komunist antifetar Enver Hoxha e shpalli Shqipërinë shtet ateist. Ndryshe nga shumë xhami që u shkatërruan gjatë kësaj kohe, ajo mbijetoi nga regjimi komunist, ndoshta sepse u shpall Monument Kulture në vitin 1948. Më 16 nëntor 1990, Xhamia e Plumbit u parapriu rihapjes së xhamive të tjera në Shqipëri, kur feja u lejua përsëri në vend. Xhamia është riparuar shumë herë gjatë jetës së saj: në 1863, 1920, 1963 dhe në 2021.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments