6.1 C
Pristina
Tuesday, June 28, 2022
Home KURIOZITETE Mrekullitë arkitekturore: 15 tunelet më të gjatë në Tokë

Mrekullitë arkitekturore: 15 tunelet më të gjatë në Tokë

Edhe pse ne zakonisht përdorim rrugët për të transportuar njerëz dhe tubacione uji, ndonjëherë natyra na vendos pengesa që na pengojnë të udhëtojmë.-

Dhe nëse janë male masive, trupa të mëdhenj ujorë apo pyje të dendur, ndonjëherë është e nevojshme të krijohen tunele për t’i bërë gjërat më të sigurta dhe më efikase. Megjithatë, ka disa tunele atje që janë absolutisht masivë dhe vazhdojnë të funksionojnë për periudha jashtëzakonisht të gjata kohore.

https://i.ytimg.com/vi/jWYyZjsSNVE/hqdefault.jpg

Sot ju prezantojmë me 15 tunelet më të gjatë në Tokë që janë mrekulli të vërteta arkitekturore.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Sundoi oqeanet për miliona vite, pse u zhduk super-peshkaqeni Megalodon?

Nga Michael Heithaus Imagjinoni të udhëtoni pas në kohë, dhe të vëzhgoni oqeanet e 5 milionë viteve më parë. Ndërsa qëndroni...

Gjërat më të çuditshme që njerëzit gjetën në oborret e tyre(Video)

A mendoni se e dini se çfarë ka në oborrin e shtëpisë tuaj? Ju ndoshta mendoni se po. Kështu mendonin edhe këta...

Pikturat e harruara të Pirros dhe mbretit ilir Glauk

Pirroja i Epirit është figura e vetme brenda truallit ilir që përmendet gjërësisht sot nëpër auditorët më seriozë të historisë nga pedagogë...

Si do të evoluojë pandemia gjatë 5 viteve të ardhshme?

Pandemia e Covid-19 nuk ka përfunduar ende. Ne e dimë se çfarë ka ndodhur vitet e fundit. Po çfarë do të ndodhë...

Recent Comments