6.1 C
Pristina
Wednesday, May 18, 2022
Home RETROSPEKTIVË Ky ishte 'Samurai i Fundit' i vërtetë!

Ky ishte ‘Samurai i Fundit’ i vërtetë!

Samurai i fundit i jetës reale ishte francezi Jules Brunet. Ai i’u bashkua një legjioni prej 3000 vetash, duke luftuar se bashku me rebelët Shogunatë që donin të ruanin tradicionalizmin në Japoni. Beteja u zhvillua kundër 7000 trupave perandorake dhe zgjati gjysmë viti në 1868 dhe 1869. Në fund, përplasja përfundoi me humbjen e samurait, kryesisht sepse ata nuk përdorën armatimin perëndimor siç përdorën trupat perandorake.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Regjimi ushqimor dhe pijet që ndihmojnë në reduktimin e rrezikut të alzheimerit

Sëmundja e Alzheimerit është një sëmundje që lidhet me moshën dhe është lloji më i zakonshëm i demencës. Kjo gjendje kronike shpesh...

Tesla është gati për të marrë para nga kamionët e saj, por ata nuk ekzistojnë ende

Pesë vite pas lajmërimit, Tesla ka hapur rezervimet për kamionët elektrikë Semi, të cilët janë programuar për t’u prodhuar në vitin 2023....

Befasues, i fundit vizatim i Mikelanxhelos!

"CHRISTIE'S" Një vizatim i mahnitshëm, me dorën e Mikelanxhelos (1475-1564) është gjithashtu, i fundit që ka mbetur ende pronësi...

Kulla që bien, kulla që ngrihen

Nga: Ndue Dedaj Një nga humbjet e pak thyeshme të këtyre tridhjetë viteve, kanë qenë kullat e gurta autentike...

Recent Comments