6.1 C
Pristina
Tuesday, May 17, 2022
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Fitoret kryesore të Gjergj Kastriotit dhe emrat e atyre që i mundi...

Fitoret kryesore të Gjergj Kastriotit dhe emrat e atyre që i mundi në beteja

Fitoret kryesore të Gjergj Kastriotit kundër otomanëve(turqve) pushtues dhe disa pashave„Arnaut“ që i shërbenin sulltanit.

Këta janë emrat që ai i mundi në të gjitha betejat:

Në vitet 1443 -1444 mundi Sulltan Muratin dhe komandantët e tij e pashat me një ushtri të panumërt që ai dërgoi kundër tij.

Në vitet 1445-1446 e mundi në betejë të dërguarin ë sulltanit Aliun dhe Mustaf Pashën.

Në vitet 1448 -1450 i mundi Mustafën dhe Sevali Pashën,

Në vitet 1462 – 1464 i mundi Sinan Pashën, Jusufin dhe Hysenin ,Karaxha Bejin etj.

Në vitin 1464 e deri në vdekje i mundi Amza Pashën, Ballaban Badera Pashën,Jakup Arnautin dhe Sulltan Mehemtin II.

Nga gjithë këto fitore e beteja ,me të drejtë është thënë se Gjergj Kastrioti ynë kishte fuqi të paimagjinueshme,pastaj urtësi,strategji dhe vizion ngaqë arriti që në çdo betejë të dilte faqebardhë përballë atdheut të tij ,dhe se çdo fitore e tij ishte fitore e Arbërisë përballë një pushtuesi më numër të madhë ushtarësh ,forcash e armatimesh të ndryshme.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments