Categories: SOCIALE

‘Shpresë për të ardhmen’: Shërohet nga koronavirusi 101-vjeçari në Itali

Një burrë 101-vjeçar ka dalë nga spitali pasi u shërua nga koronavirusi. Lajmin e dha zv. Kryebashkiakja e Riminit, Gloria Lisi

Burri, i cili u identifikua vetëm si “Zoti P” shkoi në spital javën e kaluar, pasi analiza rezultoi pozitive dhe doli nga spitali të enjten.

Lisi tha se “shërimi i tij i jashtëzakonshëm” na jep “shpresë për të ardhmen”, shkruan CNN.

“Z. P ia doli. Familja e mori në shtëpi dje mbrëma. Ky rast na mëson se e ardhmja nuk është e shkruar, as kur je 101 vjeç,” tha ajo.

Z. P u lind në vitin 1919, gjatë pandemisë së gripit spanjoll që vrau mes 30-50 milionë njerëz në gjithë botën.

Sipas autoriteteve, Rimini ka 1189 ras të konfirmuara me koronavirus. Italia u godit rëndë gjatë kësaj pandemie, me më shumë vdekje të regjistruara në gjithë botën.

Sipas shifrave të Johns Hopkins University, në Irali janë konfirmuar mbi 80 mijë raste dhe kanë humbur jetën 8215 njerëz.

In For Culture

Recent Posts

Sa kohë i duhet njerëzimit të zbulojë një vaksinë / Shembuj historik

Në të gjithë botën, shkencëtarët po punojnë me shpejtësi rekord për të zhvilluar një vaksinë…

2 hours ago

Si të përdorni sodën e bukës për flokë të gjatë e të shëndetshëm

Flokët janë një pjesë shumë e brishtë e trupit të njeriut por shumë i rëndësishëm…

2 hours ago

Gjon Mili, fotografi shqiptar që çuditi Hollywood-in

Gazeta  franceze “Nuit et Jour” ka botuar, me 12 korrik të 1945, në faqen n°8,…

2 hours ago

Arnold von Harff: Si e fliste Skënderbeu gjuhën shqipe

Arnold von Harff, një kalorës, udhëtar dhe shkrimtar gjerman, u lind rreth vitit 1471 në…

4 hours ago

Hapja e shkollës shqipe për vajza në Korçë, historia e luftës kundër injorancës

“Historia e shkollës së parë shqiptare për vajza, është si një romancë plot aventura. Është…

4 hours ago

Zogu me sistem aerodinamik të një “avioni luftarak” thyen rekordin botëror të fluturimit

Një zog që thuhet të ketë ndërtimin aerodinamik të një “avioni luftarak” është gjurmuar duke…

4 hours ago