6.1 C
Pristina
Tuesday, May 17, 2022
Home KURIOZITETE Kulla Eiffel zgjatet me 6 metra, tani është 330 metra e lartë

Kulla Eiffel zgjatet me 6 metra, tani është 330 metra e lartë

Kulla Eiffel është tani 6 metra më e gjatë. Kulla, e ndërtuar nga Gustave Eiffel në shekullin XIX, tashmë është 330 metra e lartë, pas instalimit në majën e saj të një antene digjitale radiofonike.

Instalimi i antenës në majë të kullës u bë me anë të një helikopteri, raporton France24. Ndërtesa më e lartë në Paris, e njohur si “Zonja e Hekurt”, është 330 metra e lartë pas shtimit të ri.

Një numër i vogël turistësh panë teksa antena u vendos të martën në mëngjes, nga dy inxhinierë. Antena e re do të përdoret për transmetimin e radios dixhitale për rajonin e kryeqytetit.

“Është një moment krenarie e madhe, historike, e rrallë në historinë e Kullës Eifel”, u tha gazetarëve kreu i kompanisë operuese të kullës, Jean-Francois Martins.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments