6.1 C
Pristina
Monday, January 17, 2022
Home KËSHILLA Receta që mban zemrën e shëndetshme

Receta që mban zemrën e shëndetshme

Limoni dhe hudhra përdoren zakonisht për të marinuar mishin ose për t’i shtuar më shumë shije sallatës.

Por duket se njerëzit nuk njohin mjaftueshëm efektet pozitive që këta përbërës i japin shëndetit dhe trupit tonë kur kombinohen së bashku.

Limoni dhe hudhra së bashku përdoren për të ulur nivelin e kolesterolit në gjak, për të zhbllokuar arteriet dhe për të përmirësuar qarkullimin e gjakut.

Kur kemi arteriet e bllokuara, jemi shumë më të predispozuar ndaj sulmit në zemër, ashtu si edhe një mori të sëmundjeve të zemrës.

Industria farmaceutike ofron një mori të produkteve që na ndihmojnë të luftojmë këto sëmundje por ka edhe kura natyrale që e bëjnë një gjë të tillë.

Shtoni limonin dhe hudhrën në dietën e juaj të përditshme dhe do të keni qarkullim më të mirë të gjakut ashtu si edhe një sistem kardiovaskular më të shëndetshëm.

Përbërësit:

1 filxhan lëng të hudhrës

1 filxhan lëng limoni i shtrydhur

1 filxhan uthull molle

1 filxhan lëng të xhenxhefilit

Si ta përgatisni?

Përzieni të gjithë përbërësit në një tenxhere dhe vendosni të vlojë për rreth 30 minuta. Kur të ziejë, lëreni të ftohet dhe më pas shtoni 3 filxhanë të mjaltit organik.

Përzieni mirë dhe vendosni në kavanoz qelqi e mbajeni në frigorifer.

Konsumoni një lugë çaji të kësaj përzierje çdo ditë para mëngjesit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Lufta guerile e Ahmet Selacit, Bislim Bajgores, Ukshin Kovaçicës e Adem Vocës për liri dhe pavarësi pas ripushtimit të Kosovës 1944

Në luftën e ashtuquajtur nacionalçlirimtare në Kosovë u inkuadruan një numër i konsiderueshëm i të rinjëve shqiptarë. Disa syrësh, si Ali Shukriu,...

6 sëmundjet, simptomat e të cilave ngatërrohen lehtësisht me sëmundje të tjera

Ataku i zemrës/ataku i panikut Ndonjëherë është shumë e vështirë të dallohet një goditje në zemër nga një atak...

“Pa në ëndërr Enver Hoxhën,për këtë arsye vuajti 7 vjet në Spaç”

“Në fundin e viteve ’70-të, teksa shkruante veprën e tij të famshme “Nëpunësi i Pallatit të Ëndrrave”, shkrimtarit të famshëm Ismail Kadare...

Nënë Tereza e dinte pse po përdorej nga Tirana!

Ben Andoni “Në këtë intervistë për “Milosao”, një nga studiuesit më të mirë të saj, shqiptaro-britaniku Gëzim Alpion më...

Recent Comments