6.1 C
Pristina
Wednesday, December 1, 2021
Home SHKENCË/TECH Zbulohet vrima e zezë e fshehur në galaktikën tonë fqinje

Zbulohet vrima e zezë e fshehur në galaktikën tonë fqinje

Një vrimë e zezë e sapo zbuluar është fshehur në një grup që përmban mijëra yje në galaktikën tonë fqinje, e njohur si Large Maegellanic Cloud.

Sipas CNN, përcjell Telegrafi, vrima e zezë është 160 mijë vite dritë larg nga Toka dhe është 11 herë më e madhe se masa e diellit tonë.

Astronomët e gjetën vrimën e zezë duke përdorur teleskopin shumë të madh të Observatorit Jugor Evropian në Kili dhe duke vëzhguar se si graviteti i vrimës së zezë ndikoi në lëvizjen e një ylli aty pranë, i cili është rreth pesë herë më i madh se masa e diellit tonë.

Është hera e parë që përdoret kjo mënyrë për të zbuluar një vrimë të zezë dhe mund të ndihmojë studiuesit të zbulojnë vrima të tjera të zeza të fshehura në galaktikën tonë të Rrugës së Qumështit dhe galaktika të tjera

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

5 gabime që bëni gjatë përdorimit të telefonit që mund të jenë fatale për shëndetin

1- Të flini me celularin pranë Një celular në vetvete është një transmetues dhe marrës elektromagnetik i cili lëshon...

Pse nuk përmendet bora askund në Kuran?

Në librin e shenjtë të myslimanëve Kuranin, nuk përmendet bora, por përmenden terma të tjerë që tregojnë të ftohtët dhe acarin. Kurani...

‘Ali Pashë Tepelena u tradhtua nga njeriu më i afërt i tij’, çfarë shkruante gazeta franceze më 1822

“Le Moniteur Universel” ka botuar, të hënën e 25 marsit 1822, në ballinë, një shkrim në lidhje me vrasjen e Ali Pashë...

National Geographic për shqiptarët: As vdekja nuk i tund nga vendi

Sot shqiptarët, arabët, armenët, bullgarët, grekët, serbët dhe vetë turqit po vuajnë, siç ka ndodhur prej dekadash, nga plaga e sundimit turk....

Recent Comments