6.1 C
Pristina
Monday, August 2, 2021
Home KËSHILLA Të gjithë e bëjmë këtë gabim/ Arsyeja përse nuk duhet ta pini...

Të gjithë e bëjmë këtë gabim/ Arsyeja përse nuk duhet ta pini kafen sapo zgjoheni nga gjumi

Jo të paktë janë ata njerëz që sa hapin sytë duan të pijnë kafe. Megjithatë, konsumi i saj sapo zgjoheni mund të mos jetë gjëja më e mirë për trupin tuaj. Kafeja në mëngjes mund të ndikojë në ndryshimin që do të ndjeni në disponimin tuaj gjatë gjithë ditës.

Mund të ndikojë në mënyrën se si trupi thith ujin dhe bën të ndjeni simptoma të ngjashme me ato të dehidrimit. Ekspertët shpjegojnë se pirja e kafesë kur zgjoheni mund të rrisë sekretimin e kortizolit në qarkullimin e gj akut, i cili mund të shkaktojë pasoja si ndryshimi i ditës së ovulimit, peshës edhe ekuilibrit hormonal.

Përveç këtyre, kafeja mund të shkaktojë një rritje të prodhimit të acidit në stomak, duke shkaktuar dhimbje stomaku. Për këto arsye, ekspertët rekomandojnë pirjen e kafesë dy deri në tre orë pas zgjimit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Ja si mund ta largoni erën e cigareve nga rrobat dhe shtëpia

Si ta largoni erën e cigareve nga rrobat dhe shtëpia. Disa rekomandime për të eliminuar erën e cigareve dhe...

Ku i gjeni 99 shkallë, si 99 emrat e Zotit? – “XHAMIA E ÇUDITSHME”

Çdo ditë e hapur, për besimtarë dhe vizitorë, ndërsa hyrja është e lirë./Konica.al Xhamia e Pazarit të vjetër në...

Veshja dhe kostumet tradicionale të Beratit, nga më të veçantat në Shqipëri

Tradita e veshjes së banorëve të qytetit të Beratit është një nga më të veçantat në Shqipëri. Kjo për shkak edhe se...

Dashunija ndaj prindëve – Ndre Mjeda

Poezi nga Ndre Mjeda Me sy çilun afër djepit,Me kujdes e me dashtni,Për vaj tem tue hjekun zi,Tue shëndue...

Recent Comments