6.1 C
Pristina
Tuesday, December 7, 2021
Home KËSHILLA 3 gabime që bëjnë prindërit kur ushqejnë fëmijët e tyre

3 gabime që bëjnë prindërit kur ushqejnë fëmijët e tyre

Është fakt që disa nga zakonet e të ngrënit me të cilat jemi rritur dhe që transmetohen brez pas brezi duhet të reduktohen në një moment.

Pra, këtu janë tre gabime që prindërit zakonisht bëjnë në dietën e fëmijëve të tyre.

“Zbrazni të gjithë pjatën tuaj”

A e vini re kur fëmijët tuaj hanë shumë? A hanë sepse janë vërtet të uritur apo sepse ka ushqim në pjatën e tyre? Jini veçanërisht të kujdesshëm kur hani jashtë ku faktet janë të mëdha dhe zakonisht inkurajoni fëmijët të hanë të gjithë ushqimin e tyre sepse ju keni paguar për të. “Nuk keni pse t’i shtyni. Është mirë që të lënë pak ushqim në pjatën e tyre sepse është në harmoni me trupin e tyre dhe e dinë kur janë të ngopur”, u shpreh dietologia Brown-Riggs.

“Mbaroi!”

A ju kanë thënë prindërit që të nxitoni për të ngrënë mëngjes që të mos vonoheshit në shkollë dhe të bëni të njëjtën gjë me fëmijët tuaj?
“Duhen 20 minuta që truri të kuptojë se trupi është plot”, thotë Riggs. Pra, mos i detyroni fëmijët tuaj të hanë shpejt sepse gjithsesi ata kanë nevojë për më shumë kohë se të rriturit.

“Sot ju meritoni një ëmbëlsirë!”

Asnjëherë mos e përdorni ushqimin si shpërblim, sepse ai dërgon mesazhe të gabuara dhe ju ngatërron pa dashje. Pra hamë se ishim mirë sot dhe e meritojmë?

Pra, nëse doni ta shpërbleni fëmijën tuaj për sjelljen e mirë që ka pasur, çfarë do të thoni për një film në kinema apo më shumë shfaqje? Kështu ai do të kuptojë shumë shpejt se ushqimi është një nevojë e trupit dhe jo një shpërblim./abcnews.al/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Pse flemë? Shkencëtarët nuk e dinë ende, por e kanë një hipotezë

Të gjitha kafshët flenë, madje edhe krimbi i rrumbullakët dhe i vogël Caenorhabditis elegans. Shkencëtarët janë përpjekur prej kohësh që ta kuptojnë pse ndodh gjumi. Ata kanë bërëshumë prova me minjtë në laborator, por të...

“Ja pse shqiptarët kanë sukses kur largohen nga Atdheu?”

Eksperti i Turizmit, Auron Tare, përmes një postimi në facebook ka sjellë në vëmendjen e ndjekësve të tij rastin e George Tames,...

Ky ushqim në mëngjes mbron imunitetin dhe mban larg gripin

Me ardhjen e vjeshtës vijnë edhe infeksionet virale të cilat tashmë në periudhë pandemie bëhen akoma më të rënda.

“Pallati Stratigò”, dëshmi e kulturës arbëreshe që prej vitit 1533

Foto Ilustrim: Pallati Stratigò Pallati Stratigò, është një ndër ndërtesat më të njohura në Lungro, një nga “qytezat e...

Recent Comments