6.1 C
Pristina
Tuesday, December 7, 2021
Home KËSHILLA Kanella ul presionin e gjakut

Kanella ul presionin e gjakut

Ka shumë përfitime shëndetësore nga konsumimi i kanellës dhe kjo është arsyeja pse ajo duhet të ketë vendin e saj në dietë. Një nga to është ndikimi pozitiv në uljen e presionit të gjakut.

Ulja e presionit të gjakut është gjithashtu një lloj i caktuar mbrojtjeje për të gjithë sistemin kardiovaskular.

Në një studim, hulumtuesit gjetën një ulje të ndjeshme të presionit sistolik dhe diastolik të gjakut me konsumimin afatshkurtër të kanellës në pacientët me diabet të tipit 2.

Një lugë çaji kanellë në ditë është sasia e duhur pa efekte të dëmshme për presionin e gjakut ose sheqerin në gjak./LSh

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Pse flemë? Shkencëtarët nuk e dinë ende, por e kanë një hipotezë

Të gjitha kafshët flenë, madje edhe krimbi i rrumbullakët dhe i vogël Caenorhabditis elegans. Shkencëtarët janë përpjekur prej kohësh që ta kuptojnë pse ndodh gjumi. Ata kanë bërëshumë prova me minjtë në laborator, por të...

“Ja pse shqiptarët kanë sukses kur largohen nga Atdheu?”

Eksperti i Turizmit, Auron Tare, përmes një postimi në facebook ka sjellë në vëmendjen e ndjekësve të tij rastin e George Tames,...

Ky ushqim në mëngjes mbron imunitetin dhe mban larg gripin

Me ardhjen e vjeshtës vijnë edhe infeksionet virale të cilat tashmë në periudhë pandemie bëhen akoma më të rënda.

“Pallati Stratigò”, dëshmi e kulturës arbëreshe që prej vitit 1533

Foto Ilustrim: Pallati Stratigò Pallati Stratigò, është një ndër ndërtesat më të njohura në Lungro, një nga “qytezat e...

Recent Comments