6.1 C
Pristina
Wednesday, December 1, 2021
Home KËSHILLA Metoda “90 minuta”, humbni peshë dhe pa dietë: Mos ushtroni, thjesht ndryshoni...

Metoda “90 minuta”, humbni peshë dhe pa dietë: Mos ushtroni, thjesht ndryshoni një gjë

Studiuesit nga Universiteti Britanik i Saras prezantuan një mënyrë të thjeshtë për të humbur peshë, të quajtur “90 minuta”.

Esenca e këtij programi është tepër e thjeshtë, ju vetëm duhet të ndryshoni kohën për kafjall dhe darkë duke i lëvizur ato 90 minuta para dhe mbrapa.

Përparësia e këtij “regjimi” është se nuk keni pse të hiqni dorë nga ushqimi juaj i preferuar ose të numëroni kalori, kilogramët patjetër do të shkrihen.

Si pjesë e studimit, u krye një eksperiment në të cilin, pas 10 javësh të ngrënies në të njëjtën kohë, pjesëmarrësit u ndanë në dy grupe: njëri grup nuk e ndryshoi kohën e ngrënies, ndërsa tjetri e ndryshoi.

Rezultoi se në grupin në të cilin koha e mëngjesit u zhvendos në 90 minuta më vonë, ndërsa koha e darkës 90 minuta më parë, procesi i humbjes së peshës ishte dy herë më i shpejtë se në grupin tjetër.

Është e rëndësishme të theksohet se studiuesit nuk vendosën kufizime në llojin dhe sasinë e ushqimit.

Efektiviteti i kësaj metode qëndron në zvogëlimin e sasisë së ushqimeve që hamë, veçanërisht në mbrëmje. Për më tepër, pjesëmarrësit në eksperiment raportuan se oreksi i tyre u ul.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vazhdon të dëshmohet prania e llojeve të rralla të faunës në territorin e Parkut Kombëtar Bjeshkët e Nemuna

Agjencioni për Mbrojtjen e Mjedisit të Kosovës (AMMK) përmes një komunikate njofton se në kuadër të aktiviteteve të rregullta për monitorimin dhe...

Si e shpjegon Barleti emrin e Krujës…

Në librin “Rrethimi i Shkodrës”, botuar në 1504, Barleti shënon: “Na patën rënë në dorë disa shkrime, më tepër...

“Sarajevë, moj motër”, si u fut Nënë Tereza në teatrin e Bosnjes

Libri surprizë i Ylli Polovinës, botuar në Prishtinë Në 324 faqet e librit më të ri të Ylli Polovinës,...

Mbi 80% e shoferëve dështojnë, kush ka përparësi në këtë rast?

Ndodh jo rrallë që qofshin shoferët, çiklistët apo këmbësorët, nuk thonë me zë të lartë “kush ia ka dhënë lejen këtij?”

Recent Comments