6.1 C
Pristina
Tuesday, December 7, 2021
Home SHKENCË/TECH Pse NASA dëshiron të vendosë Wi-Fi në Hënë?

Pse NASA dëshiron të vendosë Wi-Fi në Hënë?

ATSH/ – Programi ”Artemis” i NASA-s do t’i dërgojë njerëzit në Hënë për herë të parë që nga programi ”Apollo” dhe mbërritja e tyre në sipërfaqen e satelitit është planifikuar për vitin 2024, shkruan faqja e internetit esquire.com.

Disa projekte po i bashkëngjiten këtij misioni, duke përfshirë atë të ”Compass Lab” të NASA-s, që kërkon të ndërtojë një rrjet hënor Wi-Fi për të mbajtur misionet e ardhshme të lidhura.

”Ekuipazhi, roverët dhe instrumentet shkencore do të kenë nevojë për lidhje të besueshme komunikimi me Tokën”, theksoi Steve Oleson, menaxher i projektit.

Sipas një raporti nga Aleanca Kombëtare e Përfshirjes Digjitale, rreth 31% e familjeve të Klivlendit nuk ka akses në brez të gjerë dhe qasja në shërbimet online ishte e vështirë për shumë vende gjatë pandemisë.

Teknologjia dhe pajisjet për këtë projekt të përbashkët natyrisht do të duhet të përshtaten me dy mjedise shumë të ndryshme.

Temperaturat dhe pluhuri në Hënë do të kërkojnë sisteme të ndryshme, por së bashku do të ndihmojnë shumë njerëz këtu dhe atje lart./

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Pse flemë? Shkencëtarët nuk e dinë ende, por e kanë një hipotezë

Të gjitha kafshët flenë, madje edhe krimbi i rrumbullakët dhe i vogël Caenorhabditis elegans. Shkencëtarët janë përpjekur prej kohësh që ta kuptojnë pse ndodh gjumi. Ata kanë bërëshumë prova me minjtë në laborator, por të...

“Ja pse shqiptarët kanë sukses kur largohen nga Atdheu?”

Eksperti i Turizmit, Auron Tare, përmes një postimi në facebook ka sjellë në vëmendjen e ndjekësve të tij rastin e George Tames,...

Ky ushqim në mëngjes mbron imunitetin dhe mban larg gripin

Me ardhjen e vjeshtës vijnë edhe infeksionet virale të cilat tashmë në periudhë pandemie bëhen akoma më të rënda.

“Pallati Stratigò”, dëshmi e kulturës arbëreshe që prej vitit 1533

Foto Ilustrim: Pallati Stratigò Pallati Stratigò, është një ndër ndërtesat më të njohura në Lungro, një nga “qytezat e...

Recent Comments