6.1 C
Pristina
Monday, December 6, 2021
Home KËSHILLA Këto janë simptomat e mpiksjes së gjakut

Këto janë simptomat e mpiksjes së gjakut

Gjatë lëndimeve është normale që gjaku të mpikset, sepse në atë mënyrë parandalohet humbja e tij dhe nxitet të shërohet plaga. Megjithatë, disa njerëz vuajnë nga mpiksja e tepërt e gjakut, e cila mund të çojë në trombozë.

Kjo do të thotë se këta njerëz formojnë mpiksje gjaku që bllokojnë enët e gjakut dhe kjo mund të jetë shumë e rrezikshme sepse mund të çojë në një atak në zemër ose goditje në tru. Këtu janë disa nga simptomat e kësaj gjendje:

  • Dhimbjet në këmbë mund të tregojnë këtë gjendje. Përveç kësaj, shfaqen ngërçe.
  • Kolla e pashpjegueshme, një kollë që zgjat për një kohë të gjatë pa një arsye specifike, mund të tregojë mpiksje gjaku.
  • Dhimbja e gjoksit dhe vështirësia në frymëmarrje mund të tregojnë praninë e një mpiksje gjaku në mushkëri, përveç kësaj, ato mund të tregojnë edhe probleme të tjera të zemrës.
  • Marramendja është një tjetër simptomë.
  • Mungesa e frymëmarrjes, dhimbje në frymëmarrje më të thellë, pamundësia e frymëmarrjes së thellë janë gjithashtu tregues të kësaj gjendje.

– Ënjtja e këmbëve është një tjetër tregues, dhe mpiksjet e gjakut çojnë në trombozë dhe pengojnë shpërndarjen normale të oksigjenit në organe.

  • Vijat e kuqe, vijat në lëkurë janë një simptomë shumë e zakonshme e kësaj gjendjeje.

Nëse vëreni ndonjë nga simptomat, sigurohuni që të shihni një mjek, mos i injoroni ato./

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Shqiptarët e Ukrainës janë autokton

Shkruan: Altin PLASA Sipas shifrave te sakta del qe 0.5% e popullsisë së Ukraines është shqiptare. Me shpejtesi po...

Hekurudha që do të “çajë” shkretëtirën, njihuni me projektin marramendës arab

Një nga projektet më ambicioze në botë është ndërtuar në shkretëtirë dhe përshkon të gjithë Gadishullin Arabik. Këshillit të...

Fasulja ushqim i shëndetshëm por mund të jetë shkaktar i shumë sëmundjeve

Edhe pse të lira, të lehta për t’u përgatitur dhe ofron shumë përfitime shëndetësore, fasulet gjithashtu mund të shkaktojnë probleme të caktuara.

Ushqimi që më shpesh shkakton helmim

Helmimi nga ushqimi tani është shumë i zakonshëm. Kjo është arsyeja pse ushqimi ynë duhet të jetë i gatuar...

Recent Comments