6.1 C
Pristina
Tuesday, December 7, 2021
Home KËSHILLA Mjeku Raj:Ky mit për qumështin,është një rrenë që e keni besuar tërë...

Mjeku Raj:Ky mit për qumështin,është një rrenë që e keni besuar tërë jetën

Mjeku Karan Raj theu mitin për zamlin duke postuar një video në rrjetin “TikTok”.
Përkatësisht, ai pohon se konsumimi i tamlit nuk ka të bëjë absolutisht me forcimin e kockave.

Ai përmendi se pas periudhës së dhënies së gjirit, njeriu nuk mund ta tresë më aq lehtë laktozën, me të cilën tamli është plot.

“Pa laktozë, trupi e ka të vështirë të përthithë sasi të mëdha të saj. Për shkak të konsumit të tepërt të qumështit, të rriturit mund të vuajnë nga fryrje dhe diarreja ,por asnjëherë të i forcojnë kockat”, tha Raj.

“Patjetër që nuk do t’i forconi kockat ashtu, nuk ka shanse. Është një gënjeshtër që e keni besuar gjithë jetën”, përfundo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Pse flemë? Shkencëtarët nuk e dinë ende, por e kanë një hipotezë

Të gjitha kafshët flenë, madje edhe krimbi i rrumbullakët dhe i vogël Caenorhabditis elegans. Shkencëtarët janë përpjekur prej kohësh që ta kuptojnë pse ndodh gjumi. Ata kanë bërëshumë prova me minjtë në laborator, por të...

“Ja pse shqiptarët kanë sukses kur largohen nga Atdheu?”

Eksperti i Turizmit, Auron Tare, përmes një postimi në facebook ka sjellë në vëmendjen e ndjekësve të tij rastin e George Tames,...

Ky ushqim në mëngjes mbron imunitetin dhe mban larg gripin

Me ardhjen e vjeshtës vijnë edhe infeksionet virale të cilat tashmë në periudhë pandemie bëhen akoma më të rënda.

“Pallati Stratigò”, dëshmi e kulturës arbëreshe që prej vitit 1533

Foto Ilustrim: Pallati Stratigò Pallati Stratigò, është një ndër ndërtesat më të njohura në Lungro, një nga “qytezat e...

Recent Comments