6.1 C
Pristina
Monday, October 25, 2021
Home KULTURË Persefoni Treni, mësuesja e palodhur e gjuhës shqipe

Persefoni Treni, mësuesja e palodhur e gjuhës shqipe

Persefoni Treni, ka qenë një ndër zërat më të fortë të grave shqiptare të cilat kontribuuan me shpirt dhe me dhëmbë për çështjen kombëtare gjatë periudhës së rilindjes. Ajo u lind në vitin 1889 në Korçë dhe ishte e bija e atdhetarit të shquar intelektual Lluka Tira. Vetë Lluka punoi gjatë gjithë jetës së tij, madje dhe u b urgos për këtë, për përhapjen e gjuhës shqipe në zonën e Korçës, Beratit dhe më tej, duke përdorur librat e dërguar me plot vështirësi mërgatat shqiptare në kryeqendrat botërore. Pasionin e tij për dijen dhe dashurinë për Atdheun, Lluka Tira ia transmetoi edhe vajzës së tij, Persefoni Treni, transmeton lexo.com.al.

Persefoni Treni ishte një ndër mësueset më të dalluara në Shkollën e Vashave në Korçë dhe më vonë një nga organizatorët kryesor të shoqërisë “Ylli i Mëngjesit”, themeluar në 1909. Pas mbylljes së shkollës në Korçë ajo hapi shkollën e parë të vashave në Pogradec, ndërsa mes viteve 1925 dhe 1933 ishte mësuese në Shkollën Amerikane “Kenedi”. Persefoni ndërroi jetë në 1980, ndërsa u nderua me titullin “Mësuese e Merituar”./

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

A e dini historinë e mozaikut ‘Bukuroshja e Durrësit’?

Mozaiku “Bukuroshja e Durrësit” u zbulua në vitin 1918 nga arkeologu austriak Kamilo Prashniker dhe daton në shekullin e katërt para Krishtit....

”Kthjelltësia a qiellit shkoi me diellin, me lulet, me verën..”

BORA Kthjelltësia a qiellit shkoi me diellin, me lulet, me verën. Vjeshta e trishtueshme erdhi dhe iku. Tani...

Historia/Njihuni me dy njerëzit që mund të kishin parandaluar Luftën e Parë Botërore

Ne jemi larg dëshirës për luftë. Përderisa po zhvillohen negociata me Austrinë për llogari të Serbisë, trupat e mia nuk do të...

Zbulohet letra e rrallë e Skënderbeut në arkivat e Shuteriqit

Gjergj Kastriot Skënderbeu nuk ishte vetëm Atleti i Krishtit, njeriu që mbajti larg dyerve të Europës Perandorinë Osmane, por edhe një njeri...

Recent Comments