6.1 C
Pristina
Wednesday, December 1, 2021
Home KËSHILLA Simptomat e kancerit që i injorojmë

Simptomat e kancerit që i injorojmë

Kanceri është shkaku i dytë më i zakonshëm i vdekshmërisë në botë dhe është tronditëse që edhe sot shumë njerëz jetojnë pa diagnostikim dhe trajtim deri në fazën e fundit të sëmundjes, e gjitha sepse simptomat thjesht injorohen, pasi ato zëvendësohen me diçka të padëmshme.

Kjo është pikërisht arsyeja pse ju duhet të dini se si të identifikoni dhe lidhni secilën simptomë në mënyrë që të shihni një mjek në kohë.

Temperatura e lartë

Leukemia zakonisht ndodh në fazat e hershme përmes etheve të larta, dhe gjithashtu mund të jetë një sinjal i kancerit të veshkave ose i zorrëve në fazën e hershme.

Humbje e peshës

Shoqata Amerikane e Kancerit raporton se humbja e pashpjegueshme e peshës (10 deri më shumë kg) mund të jetë shenja e parë e kancerit. Kjo mund të jetë një shenjë paralajmëruese te njerëzit me kancer të pankreasit, stomakut, mushkërive ose ezofagut.

Ndryshimet në tretje

Në një studim të realizuar nga Katrina Whitetaker, 18 për qind pësuan ndryshime të tretjes. Edhe pse këto ndryshime shpesh janë rezultat i ushqimit të dobët ose mjekimit dhe nëse përsëriten, ato gjithashtu mund të jenë një simptomë e kancerit të zorrëve.

Lodhja

Është mjaft e natyrshme të ndjeheni të lodhur ndonjëherë, veçanërisht pas një jave të ngjeshur ose fundjavë, e cila do të zgjidhet me një pushim cilësor. Por nëse lodhja nuk kalon edhe pas pushimit, mund të jetë alarmi i parë i kancerit të gjakut ose zorrëve.

Dhimbje

Dhimbja është një simptomë e përgjithshme që injorohet më së shpeshti si simptomë e kancerit. Kanceri i kockave dhe testikulave mund të shfaqet përmes një ndjenje dhimbjeje, dhe dhimbje koke të shpeshta mund të sugjerojnë kancer të trurit. Dhimbja e shpinës mund të jetë një simptomë e kancerit të vezoreve ose zorrëve.

Ndryshime në lëkurë

Ndryshimet në lëkurë mund të vijnë nga ushqimi i dobët, rrezet e diellit … Por, megjithëse shpesh janë të padëmshme, por ato që ndryshojnë në pamje si rinia apo plagët, kërkojnë mbikëqyrjen e një mjeku.

Dhimbje në fyt

Nëse dhimbja nuk shoqërohet me një ftohje ose grip, por është e vazhdueshme dhe e rëndë, mund të tregojë një gjendje shumë më të rëndë, siç është kanceri i fytit ose laringut.

Gulçim

Kjo gjendje mund të jetë një simptomë e kancerit nëse kanceri ndodhet rreth rrugëve të frymëmarrjes dhe mushkërive. Mund të ndodhë edhe në kancer të gjirit, vezoreve ose mëlçisë.

Gjakderdhje e çuditshme

Edhe pse jo shpesh është një simptomë e kancerit, mund ta vendosni në listën e gjërave për të cilat duhet të mendoni. Kollitja me gjak mund të tregojë kancer në mushkëri, gjaku në urinë mund të jetë simptomë e kancerit të fshikëzës, veshkave dhe zorrëve.

Vështirësi në gëlltitje

Është një simptomë e zakonshme e dhimbjes së fytit, por ndodh edhe te pacientët që kanë kancer oral ose në fyt.

Gastriti

Ky acid i fortë mund të ndodhë për shumë arsye, por nëse nuk largohet dhe përkeqësohet pavarësisht mjekimit, atëherë duhet të konsultoheni me mjekun pasi kjo gjendje mund të jetë simptomë e kancerit të vezoreve ose fytit.

Depresioni dhe dhimbja e barkut

Edhe pse ato rrallë ndodhin si simptomë e kancerit, një kombinim i këtyre dy simptomave mund të gjendet te pacientët me kancer pankreatik.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vazhdon të dëshmohet prania e llojeve të rralla të faunës në territorin e Parkut Kombëtar Bjeshkët e Nemuna

Agjencioni për Mbrojtjen e Mjedisit të Kosovës (AMMK) përmes një komunikate njofton se në kuadër të aktiviteteve të rregullta për monitorimin dhe...

Si e shpjegon Barleti emrin e Krujës…

Në librin “Rrethimi i Shkodrës”, botuar në 1504, Barleti shënon: “Na patën rënë në dorë disa shkrime, më tepër...

“Sarajevë, moj motër”, si u fut Nënë Tereza në teatrin e Bosnjes

Libri surprizë i Ylli Polovinës, botuar në Prishtinë Në 324 faqet e librit më të ri të Ylli Polovinës,...

Mbi 80% e shoferëve dështojnë, kush ka përparësi në këtë rast?

Ndodh jo rrallë që qofshin shoferët, çiklistët apo këmbësorët, nuk thonë me zë të lartë “kush ia ka dhënë lejen këtij?”

Recent Comments