6.1 C
Pristina
Thursday, September 23, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Hera e vetme kur popujt e Ballkanit u bënë bashkë: Kështu u...

Hera e vetme kur popujt e Ballkanit u bënë bashkë: Kështu u zhvillua beteja e Fushë Kosovës (Video)

629 vjet më parë u zhvillua një nga betejat më të përgjakshme në historinë e njerëzimit, ajo e Fushë Kosovës.

Beteja u zhvillua ndërmjet një koalicioni të krishterë, kryesisht ballkanik, dhe Perandorisë Osmane e cila për herë të parë fillojë të depërtojë në Ballkan.

Popujt e Ballkanit, së bashku me aleatët e tyre nga Evropa Perëndimore dhe Lindore, luftuan me forcë kundër një armiku të përbashkët. Të ndodhur përballë një situate të tillë të përbashkët, princërit, mbretërit e fisnikët shqiptarë, serbë, bullgarë e rumunë i ndalën mosmarrëveshjet dhe grindjet e tyre dhe krijuan një koalicion antiosman.

Edhe pse e humbën luftën, kjo betejë ngriti themelet për një rezistencë të vazhdueshme, që vazhdoi deri në rënien e Perandorisë Osmane. Në këtë dokumentar beteja e Fushë Kosovës vlerësohet si e jashtëzakonshme sidomos duke pasur parasysh se të dy liderët e ushtrisë mbetën të vdekur  në këtë rast. 

Për më shumë shikoni dokumentarin:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin ‘Irishman’, De Niro duket gjigant..

Daut Dauti Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin 'Irishman',...

OBSH: Ndotja e ajrit vret shtatë milionë persona në vit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka fuqizuar të mërkurën udhëzimet e reja për kualitet të ajrit, duke thënë se ndotja e ajrit është...

Balli Kombëtar i kërkonte Amerikës në prill 1945 të rrëzojë Enver Hoxhën

Nga Thanas Mustaqi Më 14 prill 1945 krerët e Ballit Kombëtar të arratisur në Itali i sugjeronin Uashingtonit që...

Ujqit, 40 Fakte magjepsëse dhe interesante të ujkut

A keni frikë pak nga ujqit? Për mijëra vjet, qeniet njerëzore i kanë adhuruar ata, kanë frikë dhe madje i kanë urryer.

Recent Comments