6.1 C
Pristina
Tuesday, December 7, 2021
Home KURIOZITETE Vëmendje! Këto 15 bimë largojnë mushkonjat

Vëmendje! Këto 15 bimë largojnë mushkonjat

Harroni për ilaçet toksike që mund të vënë në rrezik shëndetin e familjes suaj. Zbuluam se bimët dhe lulet nuk pastrojnë thjesht ajrin dhe ju ndihmojnë të bini në gjumë, por ato gjithashtu mund të sprapsin dhe mushkonjat nga shtëpia juaj. 

Disa prej tyre kanë një aromë të fortë, dhe të tjerët kanë një përbërje kimike që vetëm mushkonjat mund të nuhasin, por mbi të gjitha ato janë të bukura dhe mund të jenë dekorative dhe të dobishme për ne.

1. Krizantemat
2. Nenexhiku
3. Livando
4. Lulja Catnip
5. Bergamot i njohur si “Balsam bletësh”
6. Sherebela
7. Rozmarina
8. Balsam limoni
9. Borage
10. Borziloku
11. Marigold
12. Rigoni
13. Pelini
14. Tansy
15. Ageratum ose e njohur si “Lule me pe”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Pse flemë? Shkencëtarët nuk e dinë ende, por e kanë një hipotezë

Të gjitha kafshët flenë, madje edhe krimbi i rrumbullakët dhe i vogël Caenorhabditis elegans. Shkencëtarët janë përpjekur prej kohësh që ta kuptojnë pse ndodh gjumi. Ata kanë bërëshumë prova me minjtë në laborator, por të...

“Ja pse shqiptarët kanë sukses kur largohen nga Atdheu?”

Eksperti i Turizmit, Auron Tare, përmes një postimi në facebook ka sjellë në vëmendjen e ndjekësve të tij rastin e George Tames,...

Ky ushqim në mëngjes mbron imunitetin dhe mban larg gripin

Me ardhjen e vjeshtës vijnë edhe infeksionet virale të cilat tashmë në periudhë pandemie bëhen akoma më të rënda.

“Pallati Stratigò”, dëshmi e kulturës arbëreshe që prej vitit 1533

Foto Ilustrim: Pallati Stratigò Pallati Stratigò, është një ndër ndërtesat më të njohura në Lungro, një nga “qytezat e...

Recent Comments