6.1 C
Pristina
Saturday, March 6, 2021
Home KËSHILLA Shurupi i limonit, receta për një imunitet të fortë

Shurupi i limonit, receta për një imunitet të fortë

Limonët janë një nga frutat më të rëndësishëm dhe më të pasur me vitamina. Ato mund të kombinohen me shumë ushqime, në sallata, fruta, supa apo edhe për ëmbëlsira.

Një nga mënyrat më të duhura të përdorimit të limonit është krijimi i shurupit të tij. Përbërësit që ju duhen janë:

Gjysme kilogrami limona

5 lugë çaji limontoz

1 litër ujë

1 kg sheqer

Përgatitja është shumë e thjeshtë. Së pari duhet t’i hidhni limonët në një mikser deri sa të grihen imët, ndërsa në një enë tjetër të madhe hidhni sheqerin, limontozin dhe ujin.

Përziejini mirë dhe më pas shtoni limonët e grirë imët.

Shurupi duhet të qëndrojë në temperaturë ambienti për 24 orë dhe të përzihet me lugë herë pas herë. Të nesërmen kullojeni shurupin në varësi të preferencës tuaj. Ky shurup duhet të hidhet nëpër shishe qelqi dhe të mbahet në një vend të freskët.

Këtë shurup mund ta përdorni në forma të ndryshme: si limonadë, në çaj të ngrohtë, në formë të akullores, për ëmbëlsira dhe si lëng frutash. /agroweb /

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vendi i parë në Evropë që lejon hyrjen e pasagjerëve të pavaksinuar

Numri i rasteve të regjistruara rishtas është krejt i vogël, dhe njerëzit e vaksinuar, si dhe ata që janë rikuperuar nga koronavirusi...

Historia e një greku që u vra për Shqipërinë(Video)

Histori e jashtzakonshme e një njeriu që dha jetën për Shqipërinë,ësht ajo e Lefter Talos nga zona  Vurgut që i përkiste minoritetit...

Ishulli grek pa Covid-19, të gjithë banorët të vaksinuar

Vendi i parë pa Covid-19 në Evropë është ishulli Kastelorizo në Greqi, ku të gjithë banorët janë vaksinuar.Një...

Pse Cezari tha frazën e njohur: “Erdha, pashë, fitova”?

Pse i konsideroi banorët e Britanisë, “hordhi barbarësh që shkëmbejnë gratë dhe torturojnë pulat”.Fraza e famshme e Jul Cezarit përmbledh fitoren e...

Recent Comments