Categories: KËSHILLA

Shurupi i limonit, receta për një imunitet të fortë

Limonët janë një nga frutat më të rëndësishëm dhe më të pasur me vitamina. Ato mund të kombinohen me shumë ushqime, në sallata, fruta, supa apo edhe për ëmbëlsira.

Një nga mënyrat më të duhura të përdorimit të limonit është krijimi i shurupit të tij. Përbërësit që ju duhen janë:

Gjysme kilogrami limona

5 lugë çaji limontoz

1 litër ujë

1 kg sheqer

Përgatitja është shumë e thjeshtë. Së pari duhet t’i hidhni limonët në një mikser deri sa të grihen imët, ndërsa në një enë tjetër të madhe hidhni sheqerin, limontozin dhe ujin.

Përziejini mirë dhe më pas shtoni limonët e grirë imët.

Shurupi duhet të qëndrojë në temperaturë ambienti për 24 orë dhe të përzihet me lugë herë pas herë. Të nesërmen kullojeni shurupin në varësi të preferencës tuaj. Ky shurup duhet të hidhet nëpër shishe qelqi dhe të mbahet në një vend të freskët.

Këtë shurup mund ta përdorni në forma të ndryshme: si limonadë, në çaj të ngrohtë, në formë të akullores, për ëmbëlsira dhe si lëng frutash. /agroweb /

In For Culture

Recent Posts

Foto e rrallë: Momenti kur Adolf Hitler i shpallë luftë Shteteve të Bashkuara (Foto)

Pas sulmit japonez në Pearl Harbor, Gjermania ka ndjekur shembullin e tyre duke i shpallur…

9 hours ago

Pesë mitet rreth bombës atomike të Hiroshimas

Nga Gregg Herken “Washington Post” Në 6 gusht të vitit 1945, Shtetet e Bashkuara hodhën…

9 hours ago

Në këto vende të botës, asnjë turist nuk lejohet të shkelë. Arsyet interesante!

Ja disa nga vendet më të njohura dhe misterioze ku askush nuk shkon asnjëherë. Duket…

9 hours ago

Lambertz: “Historia e vërtetë e njerëzimit do të jetë e shkruar, vetëm kur ajo do të shkruhet me pjesëmarrjen e shqiptarëve”

23 thënie që të huajt i kanë shkruar për prejardhjen e shqiptarëve -Nikolla Jorga: “Populli…

10 hours ago

E vërteta e shtëpisë më të veçuar në botë(Foto)

Mbi një ishull të largët, në arkipelagun e Vestmannaejarit, pranë brigjeve jugore të Islandës, ndodhet…

10 hours ago

SPATA / SHPATA Qyteti mesjetar i emëruar nga Gjin Bua Shpata !

Shkruan Shqipe Hoxha. Since the Middle Ages, Spata has been inhabited by Arvanites. The town…

10 hours ago