6.1 C
Pristina
Thursday, October 21, 2021
Home KURIOZITETE Këto janë hartat më të pazakonta që mund të keni parë ndonjëherë

Këto janë hartat më të pazakonta që mund të keni parë ndonjëherë

Territoret e shteteve janë të ndara, ndërsa ekzistojnë harta të mënyrave të ndryshme. Ka nga ato më të zakonshmet deri tek ato më të pazakontat dhe të veçantat, në mënyrë që të zgjerojmë mendjet tona për dizajnet estetike.

Në faqen e Bored Panda mbi 1.5 milionë persona kanë dërguar hartat e veçanta të tyre, ndërsa gjeometri Patrick McGranaghan është marrë me vlerësimin e hartave

Këto janë disa prej tyre:

1. Harta botërore LEGO

2. Harta e kufijve të Afrikës nëse ndahet sipas gjuhëve dhe etnive

3. Hartë artistike

4. Great Lakes

5. Si ndikon një vijë bregdetare 100 milion vjet në rezultatet moderne të zgjedhjeve në Alabama

6. Secili shtet i vizatuar me një rresht

7. Harta e Kinës

8. Antarktida pa akull

9. Gjeorgjia dhe harta e botës

10. Krijesat mitike të Shteteve të Bashkuara të Amerikës

11. Numri mesatar i gjuhëve të folura nga popullata e BE-së

12. Topografia e Perandorisë Romake

13. Si të lexoni një hartë topografike

14. Shtetet e Bashkuara

15. “Breggsit”

16. Harta Botërore e Kufijve

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Zbulohet kisha 1.600 vjeçare në qytetin e lashtë Oriene të Turqisë

Zbulohet kisha 1.600 vjeçare në qytetin e lashtë Oriene të Turqisë “Ne zbuluam se toka e kishës përbëhet nga...

Teknologjia e parë në botë, ari do të nxirret nga telefonat e vjetër

Ari dhe metalet e çmuara do të nxirren nga telefonat dhe laptopët e vjetër. “Mint Royal” planifikon të prezantojë...

Këshilla nga psikologët e Harvardit për të rritur fëmijë të mbarë

Kohët kanë ndryshuar shumë dhe me kohë të reja vijnë zakone të reja, grupe sjelljesh dhe qëndrimesh që duken shumë të ndryshme...

Kush ishte kroati që diktoi shqipen në 1920-ën në mes të Beogradit

Fillimi i interesimit për mësimin e gjuhës shqipe në Serbi, e ka zanafillën më 1905, kur Universiteti i Beogradit, që atë vit...

Recent Comments