6.1 C
Pristina
Wednesday, December 1, 2021
Home KURIOZITETE “Gropa misterioze e ferrit” në Jemen, ja çfarë fsheh brenda

“Gropa misterioze e ferrit” në Jemen, ja çfarë fsheh brenda

I rrethuar nga misteri dhe përrallat e demonëve, Pusi i Barhout në Jemenin lindor, i njohur edhe si “Pusi i Ferrit”, është një mrekulli natyrore jo shumë e kuptueshme.

Më afër kufirit me Omanin sesa me kryeqytetin Sana’a, 1.300 kilometra larg, vrima gjigande në shkretëtirën e provincës Al-Mahra është 30 metra e gjerë dhe besohet të jetë e thellë midis 100 deri 250 metra.

Folklori vendas thotë se ai u krijua si një burg për demonët, një reputacion i përforcuar nga erërat e forta që ngrihen nga thellësitë e tij. Zyrtarët jemenas thonë se nuk e dinë se çfarë ka poshtë.

“Është shumë e thellë, ne kurrë nuk kemi arritur në fund të këtij pusi, pasi ka pak oksigjen dhe nuk ka ventilim,” tha Salah Babhair, drejtori i përgjithshëm i autoritetit të burimeve gjeologjike dhe minerale Mahra.

“Ne shkuam për të vizituar zonën dhe hymë në pus, duke arritur më shumë se 50-60 metra thellësi. Brenda vumë re gjëra të çuditshme. Ne gjithashtu nuhatëm diçka të çuditshme… ishte një situatë misterioze.”

Drita e diellit nuk shtrihet shumë larg në strukturë dhe pak mund të shihet përveç zogjve që fluturojnë brenda dhe jashtë thellësive të saj.

Videografët që kërkojnë pamje nga afër të pusit kanë thënë se janë gati të pamundura për tu kapur – bestytnitë lokale thonë se objektet afër vrimës mund të thithen në të.

Babhair tha se pusi ishte i vjetër “miliona vite”.

“Këto vende kërkojnë më shumë studim, hulumtim dhe hetim,” tha ai.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Shmangni këto ushqime për një bark të sheshtë

Nëse doni një stomak të sheshtë, qëndroni larg nga tre ushqimet që me siguri i konsumoni çdo ditë! Djegia...

Ushqimet që e rrisin tensionin e lartë të gjakut

ensioni i lartë i gjakut mund të jetë shkatërrimtar për zemrën, trurin dhe veshkat. Përpos kësaj, tensioni i lartë...

Formula e saktë që ju llogarit sa orë duhet të flini

Për shumë njerëz, koha e zgjimit është e njëjtë, por koha e fjetjes ndryshon në varësi të jetës sociale, orarit të punës...

A mund ta gjeni insektin që e ka ngjyrën ndryshe nga të tjerët

Këtë herë do të testoni shikimin tuaj me një figurë ku shihen disa insekte njësoj, por njërës prej tyre i ndryshon pak...

Recent Comments