6.1 C
Pristina
Monday, October 18, 2021
Home KURIOZITETE Shkencëtarët mund të kenë thyer misterin e ADN-së së da Vinçi-t

Shkencëtarët mund të kenë thyer misterin e ADN-së së da Vinçi-t

Shkencëtarët thonë se ata mund të jenë më afër zbulimit të një baze gjenetike për talentin e artistit.

Leonardo da Vinci artisti, shpikësi dhe anatomistii madh i Rilindjes ka 14 të afërm të gjallë meshkuj, zbulon një analizë e re e trungut të familjes së tij. Pema e re e familjes mund të ndihmojë një ditë studiuesit të përcaktojnë nëse eshtrat e ndërprera në një kishëz franceze i përkasin gjeniut italian. 

Historianët Alessandro Vezzosi dhe Agnese Sabato kanë kaluar më shumë se një dekadë në gjurmimin e gjenealogjisë së piktorit të famshëm “Mona Lisa”. Harta e tyre shtrihet në 690 vjet, 21 breza dhe pesë degë familjare dhe do të jetë jetike për të ndihmuar antropologët të renditin ADN-në e Da Vinçit duke sekuencuar ADN-në e pasardhësve të tij, thonë studiuesit. 

Përtej përcaktimit të identitetit të mbetjeve të tij të mundshme, sekuencimi i ADN-së së artistit gjithashtu mund t’u japë shkencëtarëve një kuptim më të mirë të “talenteve të tij të jashtëzakonshme – veçanërisht, mprehtësisë së tij vizuale, përmes shoqatave gjenetike”, pretendojnë përfaqësues të Projektit të ADN-së Leonardo Da Vinci, një iniciativë që synon të përdorë informacionin gjenetik për të krijuar imazhe 3D të da Vinci përmes një procesi të quajtur fenotip i ADN-së.

Da Vinci ishte një piktor, arkitekt, shpikës, anatomist, inxhinier dhe shkencëtar. Kryesisht i vetarsimuar, ai mbushi dhjetëra fletore sekrete me shpikje fantastike dhe vëzhgime anatomike. Për të shoqëruar skica të famshme të tilla si “Njeriu Virtruvian”, da Vinci shkruante mesazhe të koduara në stenografinë e tij, të pasqyruar përpara për të fshehur studimet e tij nga sytë kureshtarë. Së bashku me vizatimet e hollësishme të anatomisë njerëzore, të marra nga vëzhgimet e kufomave të copëtuara, fletoret e tij përmbajnë dizajne për biçikleta, helikopterë, tanke dhe aeroplanë. 

Në një studim të ri, Vezzosi dhe Sabato përdorën dokumente historike nga arkivat së bashku me tregime të drejtpërdrejta nga pasardhës të mbijetuar për të gjurmuar pesë degët e pemës së familjes da Vinci. Sipas historianëve, Leonardo ishte pjesë e brezit të gjashtë të da Vincis. 

Hulumtimi i historisë familjare të da Vinçit është i vështirë sepse vetëm njëri nga prindërit e tij mund të gjurmohet siç duhet. Lindur jashtë martese në qytetin toskan të Anchiano, Leonardo da Vinci ishte djali i avokatit Fiorentin Ser Piero da Vinci dhe një gruaje fshatare me emrin Caterina. Hulumtimi nga Martin Kemp, një historian arti në Universitetin e Oksfordit, sugjeron që Caterina ishte një jetime 15-vjeçare në kohën e lindjes së da Vinci. Në moshën 5 vjeçare, da Vinci i ri u dërgua në pasurinë e tij familjare në qytetin e Vinci (nga e cila familja e tij mori mbiemrin e tyre) për të jetuar me gjyshërit e tij.  

Kur da Vinci vdiq më 2 maj 1519, në moshën 67 vjeç, ai nuk kishte fëmijë të njohur dhe eshtrat e tij kishin humbur, që do të thotë se nuk kishte një ADN të besueshme për të analizuar. Si rezultat, pjesë të prejardhjes së tij janë bërë të mbuluara me mister.

Varrosja origjinale e Leonardos u regjistrua në kishëzën e Saint-Florentin në Chateau d’Amboise, një shtëpi feudali në Loire Valley të Francës. Kisha u la të shkatërrohet pas Revolucionit Francez dhe më vonë u shemb. Llogaritë bashkëkohore pretendojnë se një skelet i plotë u zhvarros nga vendi dhe u zhvendos në kishëzën aty pranë Saint-Hubert, por nëse ato janë apo jo eshtra të Leonardo mbetet një mister.

Pema e re familjare, e cila fillon në 1331 me patriarkun e familjes Michele, zbuloi 14 të afërm të gjallë me një larmi të madhe profesionesh, duke përfshirë punonjës zyre, një shefe, një farkëtar, një tapicer, një shitës porcelani dhe një artist.

Studiuesit do të përcaktojnë nëse mbetjet njerëzore nga kapela e Loire Valley i përkasin da Vinci duke krahasuar kromozomin Y në ato kocka me kromozomin Y që i përkasin të afërmve meshkuj të da Vinci. Kromozomi Y kalon nga babai tek djali dhe mbetet praktikisht i pandryshuar për aq kohë sa 25 breza, sipas studiuesve.

Përveç kësaj, gjetja e fragmenteve të kodit gjenetik të da Vinci mund të ndihmojë historianët e artit të verifikojnë vërtetësinë e veprave artistike, shënimeve dhe shkrimeve në ditar të krijuara gjoja nga njeriu i Rilindjes Italiane duke krahasuar ADN-në e tij të zbuluar me gjurmët e ADN-së të gjetura në copa.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Këngë për lisin me rrënjë shekullore, Aristidh Kolën e shqiptarisë

Nga: Abdurahim Ashiku Meditime me një pikë loti rrudhave të jetës Në 15-vjetorin e IKJES Të...

Krapi Koi, nga tryeza deri te simboli i statusit: Përse ky peshk vlen deri në dy milionë dollarë

Koi në Japoni është simbol i dashurisë dhe i miqësisë Vitin e kaluar Krapi koi është shpallur peshk kombëtar...

Ndërtimet më ekstreme në planet (Video)

Nga ndërtimi i një hekurudhe në nxehtësinë e vrastare të shkretëtirës deri në rinovimin e një stacioni kërkimor në një nga vendet...

Wilhelm Röntgen, gjerman që zbulou rrezet-x, fizikanti që tejpërçoi brenda nesh shikimin

Ai ishte një prej atyre mendjeve krijuese, pasioni dhe përkushtimi i të cilit i dhuroi botës një dimenison të ri njohës, e...

Recent Comments