6.1 C
Pristina
Monday, October 18, 2021
Home KURIOZITETE Trëndafilat që kushtojnë deri në 80,000 dollarë, ja pse

Trëndafilat që kushtojnë deri në 80,000 dollarë, ja pse

Një luleshitës luksoz në Dubai ka krijuar trëndafila që thotë se mund të zgjasin me vite.

Forever Rose London, i cili filloi jetën në Mbretërinë e Bashkuar, thotë se është në gjendje të ngadalësojë në mënyrë drastike procesin e prishjes natyrore të luleve. Ai përdor trëndafila të rritur afër Quito, Ekuador, sepse toka vullkanike atje prodhon petale të guximshme sa për t’i bërë ballë procedurës së ruajtjes, sipas Ebraheem Al Samadi, i cili themeloi kompaninë.

Trëndafilat trajtohen me glicerinë për t’i ruajtur ato, dërgohen përmes një procesi tharjeje dhe pasi të jenë gati, shfaqen nën kupola qelqi për mbrojtje të shtuar.

Kompanitë e tjera gjithashtu përdorin glicerinë për të ruajtur trëndafila për periudha të gjata, por krijimet e bollshme të Forever Rose janë ndër më të shtrenjtat në botë. 

Me çmime që kushtojnë deri në 80,000 dollarë, trëndafilat tërheqin klientë të nivelit të lartë dhe kërkesa të pazakonta, duke filluar nga shfaqje në formën e Kullës Eiffel te Unicorns me lule shumëngjyrëshe.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Këngë për lisin me rrënjë shekullore, Aristidh Kolën e shqiptarisë

Nga: Abdurahim Ashiku Meditime me një pikë loti rrudhave të jetës Në 15-vjetorin e IKJES Të...

Krapi Koi, nga tryeza deri te simboli i statusit: Përse ky peshk vlen deri në dy milionë dollarë

Koi në Japoni është simbol i dashurisë dhe i miqësisë Vitin e kaluar Krapi koi është shpallur peshk kombëtar...

Ndërtimet më ekstreme në planet (Video)

Nga ndërtimi i një hekurudhe në nxehtësinë e vrastare të shkretëtirës deri në rinovimin e një stacioni kërkimor në një nga vendet...

Wilhelm Röntgen, gjerman që zbulou rrezet-x, fizikanti që tejpërçoi brenda nesh shikimin

Ai ishte një prej atyre mendjeve krijuese, pasioni dhe përkushtimi i të cilit i dhuroi botës një dimenison të ri njohës, e...

Recent Comments