6.1 C
Pristina
Friday, September 24, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Nuk e keni ditur/Cili është misteri i gurit gjigand në Suharekë?

Nuk e keni ditur/Cili është misteri i gurit gjigand në Suharekë?

Në Suharekë, në fshatin Dolloc është një gur shumë i veçantë, mbi afër 1700 metra lartësi dhe ka një histori të pashpjehuar mirë që lidhet me ilirët.

Vendi nga banorët e Komunës së Suharekës, njihet si ‘Te Guri i diellit’, apo siç e quajnë sot Guri i Dollocit. Përveç që ka një pamje shumë të bukur, dhe tërheqëse, për të janë thënë shumë gjëra që saktësisht nuk është saquar asnjëherë.

Sipas studimeve të Sami Pirevës, atje lart ka qenë një qytet ilir, dhe shumë i zhvilluar në epokën e kaluar. Sipas studiuesit Pireva, ky gur nuk është natyror, mendohet se është ndërtuar nga ilirët si orë diellore, dhe ka mbetur ashtu me shekuj.

Nuk dihet diçka më konkrete, përveç këtyre pretendimeve të studiesit, por edhe të banorëve që e konsiderojnë të veçantë këtë gur, dhe shumë të vjetër.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin ‘Irishman’, De Niro duket gjigant..

Daut Dauti Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin 'Irishman',...

OBSH: Ndotja e ajrit vret shtatë milionë persona në vit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka fuqizuar të mërkurën udhëzimet e reja për kualitet të ajrit, duke thënë se ndotja e ajrit është...

Balli Kombëtar i kërkonte Amerikës në prill 1945 të rrëzojë Enver Hoxhën

Nga Thanas Mustaqi Më 14 prill 1945 krerët e Ballit Kombëtar të arratisur në Itali i sugjeronin Uashingtonit që...

Ujqit, 40 Fakte magjepsëse dhe interesante të ujkut

A keni frikë pak nga ujqit? Për mijëra vjet, qeniet njerëzore i kanë adhuruar ata, kanë frikë dhe madje i kanë urryer.

Recent Comments