6.1 C
Pristina
Saturday, July 31, 2021
Home KËSHILLA 7 bimë që janë të rrezikshme për t’u mbajtur në shtëpi!

7 bimë që janë të rrezikshme për t’u mbajtur në shtëpi!

Në botë ekzistojnë rreth 450,000 specie bimore dhe disa prej tyre janë krijuar në mënyrën më të bukur, për t’i dhënë ngjyrë dhe jetë shtëpive tona. Por disa bimë mund të na rrezikojnë dhe ne nuk jemi fare në dijeni. Në këtë artikull do të gjeni 7 llojet e bimëve që janë të rrezikshme për shëndetin nëse i mbani brenda në shtëpi.

1. Pema bonsai-dëllinjë

7 bimë që janë të rrezikshme për t’u mbajtur

Nëse ju pëlqejnë pemët, mund të tundoheni të merrni një bonsai. Por, para se ta bëni këtë, është mirë të keni kujdes se çfarë lloj bonsai merrni. Meqenëse pemët e bonsait janë nga e njëjta specie si dëllinjat e maleve, ato mund të shkaktojnë simptoma alergjie siç janë bllokimi i hundës dhe lotimi i syve.

2. Succulents

7 bimë që janë të rrezikshme për t’u mbajtur

Këto bimë janë bërë gjithnjë e më të popullarizuara kohët e fundit dhe ka disa arsye pse. Ato janë të vogla, të lira dhe të lehta për t’u punuar. Por ato mund të infektohen me insekte që quhen “mealybug” dhe nëse futen te bimët përhapen lehtësisht dhe vështirë se largohen.

3. Oleander Nerium

7 bimë që janë të rrezikshme për t’u mbajtur

E njohur gjithashtu si oleander, kjo bimë me pamje kaq të bukur, në fakt është jashtëzakonisht helmuese. Padyshim që nuk rekomandohet ta mbani brenda shtëpisë tuaj dhe të mos i afroheni shumë nëse e keni jashtë.

4. Dieffenbachia

7 bimë që janë të rrezikshme për t’u mbajtur

Këto bimë janë të lehta për t’u rritur dhe për t’u kujdesur. Por nëse keni ndonjë kafshë shtëpiake, kjo bimë nuk është për ju, pasi përmban oksalat kalciumi i cili është helmues për macet dhe qentë.

5. Kaladiumi

7 bimë që janë të rrezikshme për t’u mbajtur

Ndryshe njihet edhe si krahët e engjëllit ose veshët e elefantit, këto bimë konsiderohen toksike për kafshët shtëpiake dhe njerëzit.

6. Ficus Benjamina

7 bimë që janë të rrezikshme për t’u mbajtur

Ficus Benjamina, ose siç e njohim ne fikusi është një tjetër bimë që ne e mbajmë në shtëpi. Por nëse vuani nga astma dhe jeni alergjikë ndaj latexit bëni mirë mos e mbani brenda në shtëpi.

7. Areca

7 bimë që janë të rrezikshme për t’u mbajtur

OK, janë shumë të bukura, ama duhet të bëni kujdes pasi në të strehohen merimanga dhe insekte të tjera të rrezikshme.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Dosja/ Musine Kokalari! Gruaja e 88 dosjeve, që i rezistoi 20 viteve burgim

Në arkivin e Shtetit ruhen 88 dosje për gruan e fortë që i rezistoi 20 viteve burgim dhe internimit të dhimbshëm në...

Gjëja më e keqe është të qëndrosh me persona që të bëjnë të ndihesh vetëm!

“Gjithmonë kam menduar se gjëja më e keqe në jetë është vetmia. Nuk është! Gjëja më e keqe është të qëndrosh me...

Sipas një studimi pushimet ndikojnë në mirëqenien tonë

Në fakt, studimet shkencore tregojnë se pushimi nga rutina e përditshme është thelbësor për një shëndet të mirë fizik dhe emocional.

Ja se çfarë përmban dokumenti i firmosur nga Ali Pashë Gucia dhe Hodo Bej Sokoli në Shkodër mbi Reformat e kërkuara nga shqiptarët te...

Nga Aurenc Bebja, Francë – 12 Maj 2020 “L’Univers” ka botuar, të dielën e 23 majit 1880, në faqen n°3, një...

Recent Comments