6.1 C
Pristina
Monday, August 2, 2021
Home KURIOZITETE Ja cila është fjala më e gjatë në botë, kërkon 3.5 orë...

Ja cila është fjala më e gjatë në botë, kërkon 3.5 orë për t’u shqiptuar!

Nëse dikush thotë se do të donte të fliste një fjalë me ju mendojeni edhe një herë sepse mund të jetë fjalë shumë e gjatë.

Fjala që po flasim është më e gjata dhe nëse doni ta dëgjoni, mund ta kërkoni në Youtube, natyrisht nëse do të keni 3.5 orë kohë, sepse aq zgjat procesi i shqiptimit.

Ja cila është fjala më e gjatë në botë,

Fjala ka 189,819 shkronja. Në të vërtetë është emri i një proteine ​​gjigande të quajtur Titus. Proteinat zakonisht emërtohen duke grumbulluar emrat e kimikateve që i bëjnë ato. Dhe meqenëse Titina është proteina më e madhe e zbuluar ndonjëherë, emri i saj duhet të ketë qenë po aq i veçantë./dritare.net

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Ja si mund ta largoni erën e cigareve nga rrobat dhe shtëpia

Si ta largoni erën e cigareve nga rrobat dhe shtëpia. Disa rekomandime për të eliminuar erën e cigareve dhe...

Ku i gjeni 99 shkallë, si 99 emrat e Zotit? – “XHAMIA E ÇUDITSHME”

Çdo ditë e hapur, për besimtarë dhe vizitorë, ndërsa hyrja është e lirë./Konica.al Xhamia e Pazarit të vjetër në...

Veshja dhe kostumet tradicionale të Beratit, nga më të veçantat në Shqipëri

Tradita e veshjes së banorëve të qytetit të Beratit është një nga më të veçantat në Shqipëri. Kjo për shkak edhe se...

Dashunija ndaj prindëve – Ndre Mjeda

Poezi nga Ndre Mjeda Me sy çilun afër djepit,Me kujdes e me dashtni,Për vaj tem tue hjekun zi,Tue shëndue...

Recent Comments