6.1 C
Pristina
Sunday, June 20, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Çfarë dihet për kështjellën e Shkodrës?

Çfarë dihet për kështjellën e Shkodrës?

Kështjella e Shkodrës është e ngritur mbi një kodër shkëmbore në perëndim të qytetit.

Mbi faqet e pjerrëta të kodrës ngrihen muret rrethuese të cilat zënë një sipërfaqe rreth 9 ha. Në periudhën e lashtë muret ishin të stilit poligonal, gjurmë të të cilave ruhen edhe sot.

Si qendër e fortifikuar ilire përmendet për herë të parë gjatë sundimit të mbretit Gent.

Në periudhën e mesjetës kështjella del me emrin Rozafa.

Në muret mesjetare të saj dallohen ndërtimet e katër periudhave kryesore: e Balshajve, e zotërimit venecian, e pushtimit osman dhe e Bushatllinjve.

Brenda mureve ruhen mirë mjediset për garnizonin, depot, një ndërtesë administrative etj.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Çfarë ndodh me ushqimin që sekuestrohet në aeroport?

Pas një udhëtimi të bukur ku kemi mbledhur shumë sende dhe ushqime që duam t’i sjellim përsëri në shtëpi, mund të përballemi...

Çfarë ndodh nëse fotokopjoni një pasqyrë?

Në video tregohet se pas futjes në skanim të pasqyrës, printeri e lëshon pasqyrën të vendosur në një letër të formatit A4,...

Si u vodh Kupa e Botës në vitin 1983, në Brazil?

Në vitin 1970, ekipi brazilian fitoi kupën për herë të tretë, duke u lejuar për ta mbajtur përgjithmonë kupën origjinale prej ari,...

Si u dënua legjenda Ahmet Golemi me 5 vite burg pse festoi fitoren e Muhamed Ali

Ahmet Golemi, një nga pionierët dhe emrat të shquar të boksit shqiptar që u nda një muaj më parë në moshën 85-vjeçare.

Recent Comments