6.1 C
Pristina
Friday, September 24, 2021
Home KURIOZITETE Njihuni me “Gadget”, bomba e parë atomike në histori

Njihuni me “Gadget”, bomba e parë atomike në histori

Emri i koduar me të cilin njihet bomba e parë atomike në histori është Gadget.

Tentativat epara për të prodhuar një armë nukleare nisën në 1939, por vetëm në 1942 studimet u konkretizuan me projektin Manhatan që prodhoi bombën Gadget, raporton DITA.

E përbërë nga 8 kg pluton dhe rreth 2250 kg eksploziv, Gadget u testua në një zonë ushtarake në Nju Meksiko në orën 5:29:45 (ora lolale) të 16 qershorit 1945.

Shpërthimi u vëzhgua nga një grup ushtarakësh dhe shkencëtarësh të cilët u vendosën në një bazë 16 km larg zones.

Bomba shpërtheu sipas parashikimeve me një forcë prej 19-21 kiloton.

Presidenti amerikan Truman që në atë kohë ndodhej jashtë vendit, u njoftua me një mesazh të koduar, teksti i të cilit ishte “Operated this morning. Diagnosis not complete but results seem satisfactory and already exceed expectations… Dr. Groves pleased” (U operua sot në mengjes. Diagnoza jo e plotë, por rezultatet duken të kënaqshme dhe në çdo rast, përtej pritshmërive. Dr. Groves, I kënaqur).

I gjithë operacioni u mbajt sekret dhe zërave për një shpërthim të jashtëzakonshëm në Nju Meksiko, zyrtarisht autoritetet iu përgjigjën me një komunikatë ku flitej për shpërthimin aksidental të një depoje ushtarake, ku fatmirësisht nuk pati viktima.

Vetëm në 1953 në zonën e shpërthimit u lejuan 650 vizitorët e parë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin ‘Irishman’, De Niro duket gjigant..

Daut Dauti Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin 'Irishman',...

OBSH: Ndotja e ajrit vret shtatë milionë persona në vit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka fuqizuar të mërkurën udhëzimet e reja për kualitet të ajrit, duke thënë se ndotja e ajrit është...

Balli Kombëtar i kërkonte Amerikës në prill 1945 të rrëzojë Enver Hoxhën

Nga Thanas Mustaqi Më 14 prill 1945 krerët e Ballit Kombëtar të arratisur në Itali i sugjeronin Uashingtonit që...

Ujqit, 40 Fakte magjepsëse dhe interesante të ujkut

A keni frikë pak nga ujqit? Për mijëra vjet, qeniet njerëzore i kanë adhuruar ata, kanë frikë dhe madje i kanë urryer.

Recent Comments