6.1 C
Pristina
Monday, August 2, 2021
Home KURIOZITETE A e gjeni dot elefantin?

A e gjeni dot elefantin?

Falë vizionit tonë ne mund të shijojmë bukurinë e perëndimit të diellit, të deshifrojmë informacione komplekse vizimeve dhe të shprehim ndjenjat ndaj njerëzve të tjerë. E gjithë kjo është e mundur vetëm nëse sytë tanë janë mjaftueshëm ‘inteligjentë’ për të identifikuar modelet dhe detajet e vogla që jo të gjithë mund t’i vërejnë.

Ku gjendet elefanti?

Ky gjahtar klasik nuk e shpjegon dot fenomenin që po përjeton. Falë shqisave akute, e ndjen që një kafshë gjigande është rrotull, i njeh gjurmët, aromën dhe tingujt që eemton kjo kafshë, por nuk arrin ta shohë në xhungël.

Për të gjetur elementin e fshehur dhe për të përballuar sfidën tonë, duhet të ndryshojmë mendim dhe këndvështrim…

Zgjidhja: Elefanti është realizuar me detajet e xhunglës. Dhe nuk kishte një burrë që kërkonte për gjurmët e tij. E vërteta është që duhet ta ktheni imazhin me kokë poshtë për ta parë. Një kafshë e shpirtit dhe e natyrës që asnjë gjahtar s’mund ta qëllojë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Ja si mund ta largoni erën e cigareve nga rrobat dhe shtëpia

Si ta largoni erën e cigareve nga rrobat dhe shtëpia. Disa rekomandime për të eliminuar erën e cigareve dhe...

Ku i gjeni 99 shkallë, si 99 emrat e Zotit? – “XHAMIA E ÇUDITSHME”

Çdo ditë e hapur, për besimtarë dhe vizitorë, ndërsa hyrja është e lirë./Konica.al Xhamia e Pazarit të vjetër në...

Veshja dhe kostumet tradicionale të Beratit, nga më të veçantat në Shqipëri

Tradita e veshjes së banorëve të qytetit të Beratit është një nga më të veçantat në Shqipëri. Kjo për shkak edhe se...

Dashunija ndaj prindëve – Ndre Mjeda

Poezi nga Ndre Mjeda Me sy çilun afër djepit,Me kujdes e me dashtni,Për vaj tem tue hjekun zi,Tue shëndue...

Recent Comments