6.1 C
Pristina
Monday, October 25, 2021
Home SHKENCË/TECH Misteri që shoqëron Planetin 9

Misteri që shoqëron Planetin 9

Teleskopi i NASA-s, Hubble, ka vërejtur një planet që sillet si Planeti Nëntë. Megjithatë, ky objekt mbetet ende misterioz dhe i paprovuar si i tillë.

Për vite me radhë, disa kërkues kanë propozuar se ndodhet një planet i pazbuluar ende që rrotullohet në skaj të sistemit tonë diellor.

Asnjë planet i tillë nuk është vëzhguar në mënyrë direkte. Ekspertët sugjerojnë se kjo do të shpjegojë sjelljen e pazakontë të disa objekteve në largësitë e mëdha të fqinjëve tanë planetarë.

Tashmë Teleskopi Hapësinor Hubble ka pikasur një planet 336 vite dritë larg që mund të japë të dhëna rreth Planetit  Nëntë.

Planeti, që njihet si HD106906 b, mendohet se mund të ketë përjetuar të njëjtin proces si planeti ynë misterioz duke u sjellë rrotull sistemit tonë diellor.

Është hera e parë që astronomët kanë qenë të aftë të masin madhësinë e një planeti të tillë. Sipas shkencëtarëve, nëse do të ekzistonte, Planeti Nëntë do të shtrihej në sistemin tonë diellor fqinj të quajtur rripi Kuiper.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

A e dini historinë e mozaikut ‘Bukuroshja e Durrësit’?

Mozaiku “Bukuroshja e Durrësit” u zbulua në vitin 1918 nga arkeologu austriak Kamilo Prashniker dhe daton në shekullin e katërt para Krishtit....

”Kthjelltësia a qiellit shkoi me diellin, me lulet, me verën..”

BORA Kthjelltësia a qiellit shkoi me diellin, me lulet, me verën. Vjeshta e trishtueshme erdhi dhe iku. Tani...

Historia/Njihuni me dy njerëzit që mund të kishin parandaluar Luftën e Parë Botërore

Ne jemi larg dëshirës për luftë. Përderisa po zhvillohen negociata me Austrinë për llogari të Serbisë, trupat e mia nuk do të...

Zbulohet letra e rrallë e Skënderbeut në arkivat e Shuteriqit

Gjergj Kastriot Skënderbeu nuk ishte vetëm Atleti i Krishtit, njeriu që mbajti larg dyerve të Europës Perandorinë Osmane, por edhe një njeri...

Recent Comments