6.1 C
Pristina
Monday, October 25, 2021
Home KURIOZITETE Foto të pabesueshme: Pse këto balena “qëndrojnë në këmbë” në mes të...

Foto të pabesueshme: Pse këto balena “qëndrojnë në këmbë” në mes të oqeanit?

Në internet, fotot e njohura janë përsëri virale që tregojnë balenat e mbledhura, në dukje të palëvizshme dhe të fiksuara vertikalisht në ujë.

Balenat, me madhësinë e një autobusi shkollor, pothuajse gjithmonë duken sikur janë “në këmbë” dhe janë mbledhura në grupe me pesë ose gjashtë.

Fotografi dhe kineasti francez Stephane Granzotto regjistroi këtë sjellje gjatë zhytjes në Mesdhe, ku ai dokumentoi balenat për librin e tij të fotografive të krijesave me titull Cachalots.

Në foton e mësipërme, dorëzuar në National Geographic, ai thotë se balenat ishin dremitur për një orë.

Një studim i botuar në vitin 2008 në revistën Current Biology është i pari që dokumenton përfundimisht pozicionin vertikal të gjumit të një balene.

Studiuesit nga Universiteti i St. Andrews dhe Universiteti i Tokios matën periudhat e pasivitetit të kafshëve dhe zbuluan se balenat kalojnë 7 për qind të ditës së tyre në këto pozicione vertikale gjumi pranë sipërfaqes së ujit, ku ata flenë për 10 deri në 15 minuta.

Studiuesit në atë kohë sugjeruan se ata mund të ishin një nga kafshët më pak të varura nga gjumi në botë.

Balenat e kapura janë zbuluar se përdorin vetëm gjysmën e trurit të tyre gjatë gjumit, sjellje që shkencëtarët besojnë se mund t’i ndihmojnë ata të shmangin grabitqarët, të mbajnë kontakte shoqërore, të kontrollojnë frymëmarrjen ose të vazhdojnë notin.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

A e dini historinë e mozaikut ‘Bukuroshja e Durrësit’?

Mozaiku “Bukuroshja e Durrësit” u zbulua në vitin 1918 nga arkeologu austriak Kamilo Prashniker dhe daton në shekullin e katërt para Krishtit....

”Kthjelltësia a qiellit shkoi me diellin, me lulet, me verën..”

BORA Kthjelltësia a qiellit shkoi me diellin, me lulet, me verën. Vjeshta e trishtueshme erdhi dhe iku. Tani...

Historia/Njihuni me dy njerëzit që mund të kishin parandaluar Luftën e Parë Botërore

Ne jemi larg dëshirës për luftë. Përderisa po zhvillohen negociata me Austrinë për llogari të Serbisë, trupat e mia nuk do të...

Zbulohet letra e rrallë e Skënderbeut në arkivat e Shuteriqit

Gjergj Kastriot Skënderbeu nuk ishte vetëm Atleti i Krishtit, njeriu që mbajti larg dyerve të Europës Perandorinë Osmane, por edhe një njeri...

Recent Comments