6.1 C
Pristina
Sunday, April 18, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Sa shtëpi shqiptare ka pasur Sanxhaku i Pazarit te Ri (Novi Pazar)...

Sa shtëpi shqiptare ka pasur Sanxhaku i Pazarit te Ri (Novi Pazar) në vitin 1910?

Të gjitha të dhënat historike duke përfshirë fotografitë tregojnë qartë e pa dyshim se ai që sot quhet Novi Pazar dhe gjendet në territorin e Serbisë së sotme,ka qenë vendbanim exkluziv shqiptar si shumë vende e krahina të tjera në Ballkan,por të cilat janë shkombtarizuar,në këtë rast sllavizuar!

këtë e dëshmon edhe shkrimi i vititi 1910 në gazeten në edicionin frangjisht “Journal de Salonique”.

Ne kete gazete te vitit 1910 jipen keto te dhena.
Shkruan Qaz Rudi

Kazaja e Pazarit te Ri (Novi Pazar) kishte 81 fshatra dhe 896 familje.
Sjenica 1 fshat dhe 505 familje.Akova (Bijelo Polje) 47 fshatra dhe 1266 familje.
Kolashini 27 fshatra dhe 757 familje.

Marre nga Arkivi Kombetar i Frances

/Xh.A./proinformacion.com//InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Kripa shëron këto sëmundje

Kripa është shumë e shëndetshme dhe ndihmon në parandalimin ose trajtimin e shumë sëmundjeve apo problemeve shëndetësore. Më poshtë...

Disa këshilla të thjeshta që do të bëjnë agjërimin tuaj më të lehtë

Deri më 12 maj, besimtarët myslimanë agjërojnë nga lindja e diellit e deri në perëndim. Agjërimi praktikohet për arsye fetare dhe shpirtërore...

Si të zhdukësh thinjat e parakohshme

Pavarësisht moshës, flokët e thinjur janë problem për shumë njerëz, femra dhe meshkuj. Thinjat janë tregues i pashmagshëm i plakjes, por që...

Me çfarë duhet të nisim iftarin?

Shpesh njerëzit pyesin: me çfarë duhet të çel iftarin? Në fakt, nuk ka asnjë obligim të përzgjidhni një ushqim...

Recent Comments