6.1 C
Pristina
Sunday, January 17, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Trungu i ullirit nga i cili besohet se janë mbledhur ullinj që...

Trungu i ullirit nga i cili besohet se janë mbledhur ullinj që nga koha ilire

Është e mundur që duart ilire dikur kanë mbledhur ullinj nga pema në Gjorm të Kurbinit.
Një nga pemët më të vjetra të ullirit në botë (?), me 13 metra perimetër të trungut dhe një diametër prej 4,5 metra.
Duke e krahasuar me atë të Kretës, në fshatin Ano Vouves të Kissamos në Chania, ulliri 3000 vjeçar, i cili ka një perimetër të trungut 12.5 metra, dhe një diametër prej 4.6 metra mund të themi se ulliri i Gjormit është shumë shumë i vjetër. /Albanian Archeology /InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

279 TË SHËRUAR DHE 353 RASTE ME COVID-19!

279 TË SHËRUAR DHE 353 RASTE ME COVID-19!Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në...

Si të flini një natë të mirë kur keni hundë të bllokuara

Një nga simptomat më të bezdisshme të ftohjes janë hundët e bllokuara.Kur keni hundë të bllokuara e vetmja...

Ky është uji më i ftohtë në botë

Ky është uji më i ftohtë në botë, në të cilin jetojnë krijesa shumë të bukura dhe të rralla, që temperaturat e...

Kur dhe kush ishte shqiptari i parë që shkoi në Amerikë?

E dini kush ishte shqiptari i parë që shkoi në Amerikë? Për shkak të kushteve politike, sociale dhe ekonomike shqiptarët e kanë...

Recent Comments