6.1 C
Pristina
Friday, September 24, 2021
Home KURIOZITETE Misteri i shkatërrimit të bustit gjigant të Mao Cedun

Misteri i shkatërrimit të bustit gjigant të Mao Cedun

Misteri i shkatërrimit të bustit gjigant të Mao Cedun

Statuja monumentale e babait pararendës të Republikës popullore të Kinës, Mao Cedun u shkatërrua, pasiqë siç duket nuk kishte marrë autorizimin e autoriteteve, sipas një faqeje interneti të afërt me pushtetin.

Imazhet e bustit të Kapitenit të Madh i lyer me 37 metra ar, u instalua në një fushë në regjionin e Henanit kishin bërë veçmë xhiron e botës këtë javë. Monumenti që ishte mbaruar në fund të dhjetorit, pas 9 muajsh punë, përfaqësonte Mao-n të ulur në një fotele, duke medituar duar kryq.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin ‘Irishman’, De Niro duket gjigant..

Daut Dauti Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin 'Irishman',...

OBSH: Ndotja e ajrit vret shtatë milionë persona në vit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka fuqizuar të mërkurën udhëzimet e reja për kualitet të ajrit, duke thënë se ndotja e ajrit është...

Balli Kombëtar i kërkonte Amerikës në prill 1945 të rrëzojë Enver Hoxhën

Nga Thanas Mustaqi Më 14 prill 1945 krerët e Ballit Kombëtar të arratisur në Itali i sugjeronin Uashingtonit që...

Ujqit, 40 Fakte magjepsëse dhe interesante të ujkut

A keni frikë pak nga ujqit? Për mijëra vjet, qeniet njerëzore i kanë adhuruar ata, kanë frikë dhe madje i kanë urryer.

Recent Comments