Categories: KËSHILLA

Rigjeneroni flokët tuaj me uthull molle, limon dhe birrë

Flokët mund të dobësohen dhe të fillojnë të bien për shumë arsye, duke filluar nga ndryshimet hormonale dhe një dietë jo të shëndetshme, por edhe për shkak të sëmundjeve të caktuara ose abuzimit të produkteve kozmetike.
Në këtë shkrim, ne ju sugjerojmë 3 mjete të thjeshta për të rigjeneruar flokët, për t’i bërë ato më të forta dhe për të përmirësuar pamjen e tyre.

Birra
Përdorimi i mjeteve që janë shumë të nxehta si p.sh. drejtuese ose tharëse flokësh mund të dëmtojnë flokët.. Vitamina B12 në birrë forcon flokët, i lejon ato të thithin më pak lagështi dhe i bën më të butë.Hidhni pak birrë në temperaturë dhome mbi flokët tuaj, dhe lëreni të veproje të paktën 3 minuta para se t’i shpëlani me ujë të ftohtë.

Limoni
Ajri i ftohtë i dimrit mund të bëjë që flokët të humbin shkëlqimin e tyre. Lengu acidik i ka veti astringjente, të cilat zbutin kutikulat në mënyrë që drita të reflektojë në fijet. Shtrydhni lëngun e një limoni në gjysmë litri ujë dhe vendoseni në mënyrë të barabartë në flokë. Prisni 1 minutë, pastaj shpelajini.

Burimi: Rimedio naturale

In For Culture

Recent Posts

Konflikti diplomatik postar në Shkodër në 1888

Nga Aurenc Bebja, Francë “Le Siècle” ka botuar, të mërkurën e 24 tetorit 1888, në ballinë, një…

52 mins ago

Ja kafshët që ruajnë distancën sociale në rast pandemie

Teksa pandemia e koronavirusit po bëhet një normalitet me njerëzit, distanca sociale është bërë pjesë…

2 hours ago

E ndërtuar mbi një ujëvarë, njihuni me urën më të veçantë(Foto)

Një arkitekt norvegjez ka arritur të ndërtojë një urë spektakolare mbi ujëvarën Vøringsfossen, një atraksion…

2 hours ago

Gripi spanjoll: Si dukej bota pas pandemisë së vitit 1918

Nëse nuk keni dëgjuar për pandeminë e gripit spanjoll, kriza e koronavirusit ndoshta ka tërhequr…

3 hours ago

Njihuni me pemën që ndryshoi hartën e botës

Nëse udhëtoni thellë në pyjet e Andeve do të ndesheni me një pemë të veçantë.…

4 hours ago

Amiklati detari epirot-ilir nga Epidamni-Dyrrahu, si personifikim i botës antike mesdhetare për mikpritje e besë

Nga Agron Luka Duke filluar Parathanien… Në “Luftën e Epirit/Ilirisë ose Lufta e Epidamn-Dyrrahit”, pjesë…

4 hours ago