6.1 C
Pristina
Monday, October 18, 2021
Home KËSHILLA Përdorimi i përditshëm i aspirinës rrit rrezikun për gjakderdhje të brendshme, thonë...

Përdorimi i përditshëm i aspirinës rrit rrezikun për gjakderdhje të brendshme, thonë ekspertët

Njerëzit e moshës 60 vjeç e lart, nuk duhet të marrin aspirinë çdo ditë për të parandaluar sulmet në zemër dhe goditje në tru, për shkak se rrisin rrezikun për gjakderdhje të brendshme, sipas rekomandimeve të reja nga ShBA.

“Përdorimi i përditshëm i aspirinës mund të ndihmojë në parandalimin e sulmeve në tru dhe goditje në tru te disa njerëz, por gjithashtu mund të shkaktojë dëme potencialisht serioze, të tilla si gjakderdhja e brendshme”, tha anëtari i grupit të punës, Dr. Tha John Wong në një deklaratë për shtyp.

“Është e rëndësishme që njerëzit që janë 40 deri në 59 vjeç dhe nuk kanë histori të sëmundjeve të zemrës të kenë një bisedë me mjekun e tyre për të vendosur së bashku nëse fillimi i marrjes së aspirinës është i duhuri për ta”, tha Wong, shefi i vendimmarrjes klinike në Qendrën Mjekësore Tufts në Boston.

Task forca është një panel i pavarur, vullnetar, i ekspertëve kombëtarë në parandalimin dhe mjekësinë e bazuar në dëshmi që bën rekomandime në lidhje me shqyrtimin e sëmundjeve, shërbimet e këshillimit dhe mjekimin parandalues.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Këngë për lisin me rrënjë shekullore, Aristidh Kolën e shqiptarisë

Nga: Abdurahim Ashiku Meditime me një pikë loti rrudhave të jetës Në 15-vjetorin e IKJES Të...

Krapi Koi, nga tryeza deri te simboli i statusit: Përse ky peshk vlen deri në dy milionë dollarë

Koi në Japoni është simbol i dashurisë dhe i miqësisë Vitin e kaluar Krapi koi është shpallur peshk kombëtar...

Ndërtimet më ekstreme në planet (Video)

Nga ndërtimi i një hekurudhe në nxehtësinë e vrastare të shkretëtirës deri në rinovimin e një stacioni kërkimor në një nga vendet...

Wilhelm Röntgen, gjerman që zbulou rrezet-x, fizikanti që tejpërçoi brenda nesh shikimin

Ai ishte një prej atyre mendjeve krijuese, pasioni dhe përkushtimi i të cilit i dhuroi botës një dimenison të ri njohës, e...

Recent Comments