Categories: KURIOZITETE

Daisugi, teknikë e lashtë japoneze e mbjelljes “pemë mbi pemë”

Japonia është një vend intrigues (veçanërisht për një të huaj) që nuk pushon së mahnituri dhe frymëzuari njerëzit duke u përpjekur për përsosmëri. Duket se ndjekja e përsosmërisë është diçka që është ngulitur thellë në kulturë dhe tregon në fusha të ndryshme të jetës dhe mënyra të ndryshme.

Shumica prej nesh tashmë është njohur me konceptin e bonsait – një formë arti japoneze që daton mbi një mijë vjet, e cila prodhon pemë të vogla që imitojnë pamjen e pemëve me madhësi të plotë. Por shumë akoma nuk kanë dëgjuar për daisugi. Ndërsa teknika e saj ka ngjashmëri me atë të bonsait, rezultati që ajo prodhon është jashtëzakonisht i ndryshëm.

Fillimisht e shpikur nga njerëzit e rajonit të Kitayama, metoda u përdor për të zgjidhur problemin e mungesës së fidanëve. Në rajon ka pak tokë të rrafshët dhe mbjellja dhe ngritja e pemëve në shpatet e pjerrëta rezultoi jashtëzakonisht e vështirë. Si rezultat, Daisugi lejoi që të zvogëlojnë numrin e plantacioneve, ta bëjnë ciklin e korrjes më të shpejtë dhe të prodhojnë gjithashtu dru më të dendur.

Me kalimin e viteve, popullariteti i të pemëve të tilla ka rënë. Sot, këto lloje kryesisht rriten në kopshte të mirëmbajtura për shkak të pamjes së tyre të hollë dhe elegante.

Pamja unike e daisugi i bën ata tërheqës që të mbillen edhe në kopshte zbukuruese./Oxygenpress.info/InforCulture.info

In For Culture

Recent Posts

1990/ Një letër në xhepin e të vrarit në kufi(Foto)

Nga Kastriot Dervishi Më datën 25.5.1990, rreth orës 24.00, rreth 200 metra larg kufirit, në…

8 mins ago

Konflikti diplomatik postar në Shkodër në 1888

Nga Aurenc Bebja, Francë “Le Siècle” ka botuar, të mërkurën e 24 tetorit 1888, në ballinë, një…

1 hour ago

Ja kafshët që ruajnë distancën sociale në rast pandemie

Teksa pandemia e koronavirusit po bëhet një normalitet me njerëzit, distanca sociale është bërë pjesë…

2 hours ago

E ndërtuar mbi një ujëvarë, njihuni me urën më të veçantë(Foto)

Një arkitekt norvegjez ka arritur të ndërtojë një urë spektakolare mbi ujëvarën Vøringsfossen, një atraksion…

3 hours ago

Gripi spanjoll: Si dukej bota pas pandemisë së vitit 1918

Nëse nuk keni dëgjuar për pandeminë e gripit spanjoll, kriza e koronavirusit ndoshta ka tërhequr…

4 hours ago

Njihuni me pemën që ndryshoi hartën e botës

Nëse udhëtoni thellë në pyjet e Andeve do të ndesheni me një pemë të veçantë.…

4 hours ago